Mutfakta çocuğu bekleyen tehlikeler

Mutfakta çocuğu bekleyen tehlikeler

Evde çocuk varsa, mutfakta çok dikkatli olmalıyız. Çünkü mutfak evde çocuklar için en tehlikeli yerdir. Bu nedenle aşağıda belirtilen tehlikeleri aklınızdan çıkarmamanız önerilir. Hatta bunları yazarak mutfakta gözünüzün önünde asın ve çocuğunuz bunları anlayacak yaşta ise bunları onunla da paylaşın.

Mutfakta çocukları korumak için yapılması gereken ve olmayan şeyler

Mutfakta anneler için dikkat edilmesi gerekenler:

Ateşin üstünde olan tencerenin kulplarını arka taraflarda olmasını ve çocuğun kulpları tutup çekemeyeceği şekilde yerleştirin. Mümkünse, her zaman ocağın arka gözlerini çalıştırmaya çalışın.

Elektrik: Elektrikle çalışan eşyaların elektrik kablolarının iyi olup olmadığını her zaman kontrol edin. Bozulmuş tesisatı elektrikle uğraşan ustalar başvurarak değiştirin.

Şeffaf paketler ve naylon poşetler: Evde Şeffaf paketler ve naylon poşetleri yüksek yerlerde tutun. Çocuk paketleri boşaltarak başına geçirip boğulabilir.

Temizlik: Her türlü tehlikeli maddeyi çocuğun eli ulaşamayacağı yerde veya çocukların açamayacağı şekilde saklayın. Tehlikeli maddeleri renkli, gözü sık cezbeden paketlerde saklamayın (üzerinde insan veya hayvan resimleri bulunan paketler gibi).

Çocuklar için kapaklı, temiz şişelerden kullanın. Altı veya yedi yaşındayken, çocuklarınıza yiyecek paketlerinin üstünde olan işaretlerin ne olduğunu anlatın (kırmızı kare, ateş, kuru kafa gibi).

Çalışmayan telefonla ilk yardım için hangi numarayı aramak vurmalı olduğunu anlatın. Hangi bilgilerin gerekli olduğunu ona söyleyin. Çocuklarınıza adresinizi ve telefon numaranızı ezberlemesine yardım edin.

Su ve elektrik: Elektrik eşyaları asla su akan yerlerin yakınında bırakmayın. Çocuklardan uzak tutun. Bıçağı asla masa ve sandalye üstünde koymayın.

Kibrit: Kibritleri asla çocuğun eli ulaşacağı yerlerde saklamayın.

Sıcak yemekler: Sıcak yemekleri çocuğun eli ulaşan veya çıkabileceği yerlerde saklamayın.

Tehlikeli maddeler: Tehlikeli maddeleri asla normal gıda maddeleri için kullandığınız kaplara koymayın.

Yemek alevlenirse: Asla üzerine su ilave etmeyin. Ateşin üzerine nemli bir bez veya alevlenen kavanozdan büyük bir kapak örtün, ya da tozu ekleyin.

Mutfakta çocuklar için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Temizlik: Mutfakta çalışmaya başlamadan önce ellerini sabun ve sıcak su ile yıka, elbisenin kolunu yukarıya çek ve saçınızı arkadan topla.
  • Yanık: Bir yerin yanarsa, yanan kısmı hemen soğuk suyun altına sok.
  • Fırın: Her zaman eldiven ve tutucuyla kullanın. Mikrodalga fırın kullanırken, dikkatli ol. Fırınlarda pişen yemekler çok sıcak olabilir. Birine bıçak verdiğinde ucunun yere doğru olduğundan emin olun.

Elektrik tesisatı ve elektrik eşyaları: 

  • Elektrik kablolarına ve elektrikli aletlere asla ıslak elle dokunma.
  • Anan yanında değilse, asla kibrit yakma, fırından yemek çıkarma, gazlı ateşte yemek pişirme ve bıçak kullanma.
  • Mutfakta oyuncaklarınla oynama (Evdeki diğer insanlar seni arayabilir).
  • Asla başına şeffaf naylon ve poşetler geçirme, çünkü nefes alamayıp boğulabilir bilirsin.
  • Yemeğin tadına bakınca parmağını yalama ve ağzınla kontrol etme.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git