Hamile Kadınlar

0 – 4 aylık bebekler nasıl beslenmeli

0 – 4 aylık bebekler nasıl beslenmeli

Anne sütünün mükemmel bir besin kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz Anne sütü besin içeriği ile kolay hazmedilir, etkili bir şekilde kullanılıyor. Anne sütünün en önemli faydalarından birisi çocuğu beslerken ayriyeten bebeği hastalıklardan koruyor ve anne sütü bebek mamalarına göre de çok çok ucuzdur.

Ayrıca emzirmek suretiyle, anne ile çocuk arasındaki bağ ve sevgi kat kat güçlenirken, enenin ileriki dönemlerde hamile kalmasını geciktiriyor ve annenin daha sağlıklı kalmasına neden oluyor.

Doğumdan sonraki ilk 4 ayda yalnızca anne sütü ile beslenen bebekler ishal ve zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara, alerjik rahatsızlıklara daha az yakalanırlar, daha sağlıklı büyürler.

Biberon maması seçiminde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren ve sindirim sistemini düzenleyen “prebiyotik lif” katkılı mamalar alınmalıdır. Eğer bir bebek anne sütü ile besleniyorsa veya anne sütü yeterli değilse yanında biberon maması ile besleniyorsa bir bebeğin yaklaşık ilk 4 ay başka hiçbir ek besine alınmasına ihtiyacı yoktur.

İlk 4 ay bebeğinizi tek başına anne sütüyle beslemeye gayret ediniz. Çünkü İlk 4 ayda anne sütüyle ile beraber verilen ek mamalar – besinler bebeğin anne sütünden yeterince faydalanmasını engeller. Ancak sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması nedeniyle bebeklerde bu aylarda sıkça gaz sancısı görülür. Bu hem bebeği hem de ailesini rahatsız edebilir. Bu gibi durumlarda hem gaz sancısını hafifletmek hem de rahat uyutabilmek için bebekler için özel olarak hazırlanmış bitki (rezene, papatya gibi) çaylarını bebeğinizin beslenmesini engellemeyecek şekilde gerekli miktarda ve sıklıkta beslenme aralarında verilmesi gerekir.

Uzmanlara göre bebeğinizi iki yaşa kadar anne sütü ile beslenmesi gerekir. Tabiî ki iki yaşına kadar anne sütü bebeğin beslenmesinde yeterli değildir.

Ek besinlerle beraber arada sırada bebeğinize süt vermek için emzirtin. Bunun hem bebek için hem de anne için çok faydası vardır. En önemli faydalarından biriside anne göğsünde sütün süt kanallarından kalmasını engelleyerek birçok göğüs hastalıklarından korurken bebek ile anne arasında sevgi ve güven bağı daha fazla pekişecektir. Anne sütünün içindeki doğal ilaçlar sayesinde bebeğiniz daha az hastalanacaktır. Bebeğin en iyi ve özel gıdası anne sütüdür. Lütfen anneler bunu unutmayalım.

Allah tüm annelerin bebeklerini sağlıklı ve sıhhatli yapsın….

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.