6 aylık bebekler için nohut püresi

Çocukların gelişim dönemlerinde sebze ve meyveler kadar baklagil bitki türlerine de ihtiyacı olur. Ancak anneler baklagil bitkilerin çocukta gaz yaratacağı korkusuyla, bu bitkileri kullanmazlar. Oysa doğru şekilde hazırlanırsa, çocuğunuz bu gıdaları da sorunsuz bir şekilde yiyecek.

Bebekler için yararlı besinlerden biri de nohuttur. Taşıdığı beta karoten, protein, çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde çocukların gelişimine de büyük katkılar veren nohut, püre haline getirilerek çocuklara verilebiliyor.

Fakat çocuğunuz henüz 6 aylık olmadıysa nohut püresi vermenizi önermiyoruz. Çünkü 6 aydan daha küçük olan bebekler, nohuttun püresini sindirim etmekte zorlanabilir. Çocuğunuz 6 aylık olduysa, sindirim sistemi bu püreyi sindirecek gelişime ulaşmış demektir. Bu dönemden sonra çocuğunuza hiç tereddüt etmeden bu ek gıdayı verebilirsiniz. Fakat hazırlık aşamasında dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle, nohudun tam pişmesinden ve bebeğinizin yutacağı düzeye geldiğinden emin olun.

6 aylık bebekler için nohut püresi tarifi

  • 1 adet küçük boy patates
  • 2 yemek kaşığı nohut
  • 1 çorba kaşığı süt
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Nohutları bir gece önceden suya koymanız gerekir. Bu aşamada genellikle nohudun suyunu değiştirirseniz, nohut püresinin bebekte gaz oluşturmasını engellemiş olursunuz. Sonra nohutları patates ile beraber tencerede kaynatın. Haşlanmış patates ve nohudun içerisine süt ile zeytinyağını ekleyerek, blender den geçirin. Eğer çocuğunuzun yaşı 1 yaştan küçük ise, anne sütü eklenebilir. Hazırladığınız püre katı bir halde ise, daha sulu bir kıvam getirmek için az miktarda ılık su da ekleyin.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git