Adet gecikmesi tedavisi

Adet gecikmesine sebep olan soruna göre tedavi yöntemi belirlenir. Tiroid bezi hormonu yetersizliğinden dolayı adet gecikmesi oluyorsa o zaman kişiye tiroid hormonu takviyesi yapılır. Eğer adet gecikmesi prolaktin hormonu fazla salgılanmasından dolayı oluşuyorsa o zaman hasta olan kişiye prolaktin hormonunun salgılanmasını durduracak ilaçlar verilir.

Adet düzensizliği polistik over sendromundan kaynaklı ise hastanın zayıflaması durumunda adet gecikmesi kendiliğinden düzene girebilir. Bazen de progeston hormonunun takviyesi ile de düzene girebilir. Gebeliği engellemek için alınan doğum kontrol hapları da adet gecikmesini düzene koyabilir.

Adet gecikmesi tedavi edilmediğinde ne gibi sorunlar oluşabilir?

Adet kanaması ile beraber endometrium tabakası dışarı atılır. Adet kanaması adet gecikmesinden dolayı olmadığı zaman endometrium tabakası içeride kalır ve bu nedenle zamanla kalınlaşır ilerleyen zamanlarda çok ciddi sorun olan rahim kanserine yol açabilir.

Şifalı bitkilerle adet gecikmesine şifa arayan hanımlara önerimiz, ilk önce bu konuda doktorunuza başvurmanızı ondan sonra şifalı bitkileri kullanmalarınızı tavsiye ediyoruz. Çünkü adet gecikmesine sebep olan hastalıklar çok ciddi olabilir. Bu hastalıklar ancak doktorların tedavi yöntemleri ile düzelebilir. Adet gecikmesi olmadığı zamanlarda güçlendirici ve hastalıklara karşı direnci sağlaması amacıyla şifalı bitkiler o zaman kullanılabilir.

Yılda oluşan bir iki adet gecikmesi olması normal olduğunu söylemiştik. Adet kanamalarınız düzensiz ve adet döngünüz belirtilen sürelerde olmuyorsa sizin bir hastalığınızın olduğuna işarettir. Hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git