Anne sütünü artıran içecek – Arpa suyu

Dünyada annelerin beğenisini kazanan İsviçreli emzirme danışmanı Hillary Jacobson süt artıran reçeteleri ile tanınmıştır. Bu yazımızda Hillary Jacobson’un anne sütünü artıran en etkili tariflerden arpa suyu tarifini sizler için paylaşacağız

Hillary Jacobson’un tavsiye ettiği arpa sunu kendisinin bebeğini emzirdiği dönemde kendi süt azlığı sırasında denemiştir. Fakat unutmamak gerekir ki, sütün arttırılması için bebek mutlak şekilde en az günde 10-12 kez emzirilmelidir. Eğer belli endişeler nedeni ile bebek memeden doğrudan emmekten imtina ediyorsa, o zaman ana en geç 2 saatte bir sütünü sağmalı ve alternatif emzirme yöntemleri ile bebeğine vermelidir. Düzgün yapılan emzirme sırasında süt artıran araçlar da daha fazla fayda sağlamaktadır.

Arpa suyu

Arpa suyu tarihsel bir takım hastalıkların tedavisinde kullanmanın yanında, yaklaşık 2000 yıl önce süt artırıcı içecek olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. 1 veya 2 hafta içinde kabul edilen arpa suyu süt azlığından muzdarip annelerin sütünün artmasına neden olacaktır.

Sabah bir çaydan arpa suyu hazırlamalı ve onu gün boyunca içmek gerekir. Zevke uygun olarak arpa suyuna doğal tatlandırıcılar eklemek olur. Arpa suyunu her türlü arpadan hazırlanabilir.

Arpa Suyu Hazırlanışı:

1 bardak arpayı 3 litre suya ilave edip 2 saat boyunca pişirmek gerekir. Suyun yaklaşık yarısı buharlanmalıdır. Eğer arpa suyu hazırlanırken içmek için çok katı olursa ona su ilave edilebilir.

Arpa suyu hazır olduğunda, ateşin üzerinde alınmalı ve süzülmelidir. Süzülmüş arpa artık tatsız olduğundan onu atmak da olur.

Arpa suyunda 1 çorba kaşığı rezene tozunu veya 2-3 çay kaşığı rezene tohumunu demleyip içmek de önerilir.

Hatta rezene tohumunu çemen otu tohumu ile değiştirilebilir.

Tüm listelenen araçları denemeden önce, emziren anne kendine olan güvenini ve saygını artırmalı, olumlu düşüncelere kapılmalı ve ona yapılan olumsuz etkilere önem vermemeye çalışmalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git