Anne sütünü ve kalitesini artıran besinler. Emziren anneler mutlaka okusun

Anne sütünün bebek için ne kadar önemli olduğu her kesçe bilinmektedir. Peki, anne sütünü artırmak için hangi besinlerden kullanmak gerekir? Bu yazımızda anne sütünün miktarını ve kalitesini artıran besinler hakkında bilgiler vereceğiz.

Anne sütünün kalitesini artıran 10 besin:

Yumurta
Yumurta içeriğindeki A, C ve E vitamini, iyot, fosfor, çinko mineralleri ile en önemli protein kaynaklarından biridir. Süt veren annenin haftada 2-3 kez yağda pişirilmemek şartıyla yemesi gerekir. Bebeğin büyümesinde büyük rolü olan protein anne sütünde de artmış olacak. Yoğurt içerdiği kalsiyum fosfor oranı ile vazgeçilmez bir besindir.

Bebeğin kemik ve diş sağlığı için son derece önemli bir rol oynar. Anne enerji ihtiyacına göre, günde 2-3 bardak yoğurt yemelidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, maydanoz, dereotu, nane, lahana, brokolinin yenmesi ile folik asit gibi birçok vitamin artıyor ve ileride annede anemi riskini engeller. Aynı zamanda folik asidin bebeklerde felç gibi sorunların önünü de alır.

Yağlı çerezler
Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar zengin yağ asidi, vitamin ve mineral birleşimi ile ön plana çıkıyor. Sütün daha kaliteli olmasına ve bebeğin sinir sistemi gelişimine destek olur.

Zeytin ve zeytinyağı
Yağ asit içeriği ile günlük yemek, salatalarda kullanılarak anneden bebeğe düzenli yağ asidi salgılanması yaşanıyor. Çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden gaz, şişkinlik, kabızlık sorunu olan bebekler için yararlıdır. Zeytin ve zeytinyağı içerikli ceviz, badem, fındık, süt veren anneler tarafından düzenli şekilde kabul edilmelidir.

Balık
Kalp-damar hastalıklarından beyin gelişimine, bağışıklık güçlendirilmesinden diyabete kadar birçok faydaları olan balığın bebeğin beyin ve görme gelişiminde de özel faydası var. Annelerin mevsime uygun olan balığı haftada 2-3 kez yemesi, kızartma şeklinde değil, fırında pişirilmesi önerilir.

Kırmızı et
Demir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir. Bu tür vazgeçilmez bir mineral ise daha çok kırmızı etin içerisinde bulunmaktadır. Enfeksiyonlara yakalanma riskini düşürür ve bebeğin bağışıklığını güçlendirir. Anneler haftada 3-4 kez kırmızı et yemelidir.

Kuru baklagiller
Doğumdan itibaren iki yaşına kadar olan süre bebeğin büyümesi ve gelişmesi için çok önemli süreçtir. Nohut, mercimek, fasulye son derece yüksek kaliteli protein içeren kuru baklagillerdir. Haftada 2-3 kez yenmelidir.

Kuru meyveler
İçerdiği lif, mineral, vitamin, foto elementlerle süt verme döneminde artan ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git