Anne ve Baba Arasındaki Sorunlar Çocuğun Kişiliğini Etkiliyor

Bazı ebeveynler ideal iletişimle ile ideal ebeveynlik arasında nasıl ilişki olabilir?” Diye düşünüyorlar. Hatta böyle ebeveyn ebeveynlik “rollerine” o kadar odaklanırlar ki, eşleri ile iletişimlerini ikinci plana geçirirler. Oysa iyi ebeveyn olmak için öncelikle iyi eş olmak gerekir.

Çocukları ile ilgili olarak hiçbir sorun yaşamayan, ancak eşleri ile ilgili olarak ciddi sorunlarla yüz yüze kalan çok ebeveyn var. Böyle ebeveynlerin çocukları kendileri ile “iyi vakit geçirirlerse de”  ebeveynleri arasındaki gerginlikten de kendi paylarını alırlar. Öyleyse ideal ebeveynlik için ideal iletişimin önemi nedir?

Her şeyden önce bu, ebeveynlerin kendileri için önemlidir. Çünkü eğer ebeveynler kendilerini huzurlu bir ortam oluşturmuşlarsa dolaysıyla bu sağlam ve huzurlu ortam ister istemez bunu annelik ve babalık rollerini de daha iyi bir şekilde yerine getirmelerine neden olacaktır.

Taraflar arasındaki iletişim çok önemlidir. Özellikle ebeveynler arasındaki sağlıklı iletişim çocuğa vermek istediğiniz terbiye ve diğer eğitimlerin daha çabuk kendini göstermesi için de çok önemlidir. Yoksa tüm çabalarınız boşa gidebilir.

Çocuklar iyi hareketleri ve kötü hareketleri de taklit ederler. Özellikle çok küçük çocuklarda bu daha etkilidir. Dolayısıyla, eğer çocuğunuzdan sevginizi esirgemezseniz bile kendi aranızda “nefret” hâkim ise, demek oluyor ki, çocuğunuz sadece sizden sevgiyi değil, ayriyeten nefreti de öğrenecek.

Ailedeki istikrarsız ortamı gören çocuk belli bir zamandan sonra anne ve babanın samimi olduklarına artık inanmazlar. Buda zamanla aile içinde güvensizlik oluşmasına ve çocukta özgüvenin azalmasına neden olur.

Taraflar arasındaki gerginlik çocuğun psikolojisine de olumsuz etkiliyor.

Belirli bir süre sonra çocuk ebeveyn arasında taraf tutmak zorunda kalıyor. Tabii ki, o, bu aşamada kendi çıkarlarını da unutmuyor.

Eğer çocuk ergenlik dönemindeyse, daha huzurlu bir ortam aramaya başlar. Bu da gencin yavaş yavaş evden uzaklaşması demektir.

Böyle ortamlarda yetişen çocuklar sonraki zamanlarda kuracakları evliliklerde de bu olumsuz etkilerden kurtulamıyorlar.

Ne yapmalıyız?

  • Ebeveynler özellikle bir araya gelmeli ve mevcut olan tüm sorunları göz önüne almalıdır.
  • Ebeveynlerden biri kendinde sorun olmadığını diretiyorsa, o zaman sorun olduğunu kabul eden diğer ebeveyn müdahale etmeli ve sorunun çözümü için anlayışlı ve güzel bir dille çalışmalıdır.
  • Bu tür sorunlarda daha çabuk bir şekilde sonuca varmak istiyorsanız, taviz vermeyi de başarmalısınız.
  • Bazen problemlerin çözümünde uzman yardımına ihtiyaç olabilir. Bunun için aile konularında bir uzmana müracaat ederseniz, daha iyi olur.
  • Sorunlarınızı çözene kadar hassas davranmalı ve bu sürecin çocuğunuza olumsuz etki göstermesine imkân vermemelisiniz.
  • Ebeveynler kendi aralarında verecek tüm kararlarda da çocuklarını dikkate almayı unutmamalıdırlar.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git