Annelerin bebeğin emziğini ağızlarına koyarak temizlenmesi tehlikeli midir?

Anneler çoğu zaman bebeğinin emziği yere düştüğünde otomatik olarak yıkamaya olanak olmadığında kendi ağızlarına koyarak temizleyip, yeniden bebeğin ağzına koyuyorlar. Çoklarına hijyenik görünmese de, aslında uzmanların görüşüne göre bu çocuğun sağlığı için iyidir.

Bu yönde yapılan araştırmanın sonucu Washington eyaletinde bulunan Seattle’de yapılan “Alerji, astım ve immünoloji” toplantısında açıklandı. Bilim adamları 128 anne arasında çocukların emziklerini nasıl temizledikleri ile ilgili anket düzenledi. Onlara emziğini kaynar suda, bulaşık makinede, akan suda sabunla ya da ağızları ile temizlediklerini sordular.

Uzmanlar ayrıca çocukların kanlarında bulunan immünoglobulin (Antikor proteini) miktarını da ölçtüler. İmmünoglobulin alerjik hastalıkları ve astım ile doğrudan ilgili olan antikor proteinidir. Bu maddenin kanda miktarı ne kadar fazla olursa o hastalıkların gelişme riski de o kadar yüksek olur.

Daha sonra ise bilim adamları bebeklerin emziklerini ağızları aracılığıyla temizleyen annelerin kanlarında olan immünoglobulin seviyesini araştırdılar. İlave analizler göstermiştir ki, kanda antikorlar çocukların 10 ayından sonra gelişmeye başlar. Bu durum annenin tükürüğü ile çocuğun ağız boşluğuna bakterilerin düşmesi dolayısıyla onların bağışıklıklarının gelişmesiyle alakalı olabilir. Bilim adamları bildirirler ki, henüz herhangi fikri söylemek için erken. Bunun için ilave araştırmalara ihtiyaç var.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git