Balığın çocuk gelişiminde faydaları nelerdir?

Çocuk yaşlarında ayda hiç olmazsa bir kez balık yemek gelecekte tehlikeli hastalıkların çoğunun gelişme riskini azaltır. İsveç’in Göteborg Üniversitesi bilim adamlarının yaptıkları araştırmanın sonuçları bu gerçeği doğruladı.

İsveçli Diyetologlar çocuk yaşlarında yenen balık ve balık ürünlerinin potansiyel faydasını ortaya çıkardılar. Balık yenildiğinde büyümekte olan vücutta polen alerjisi gelişme riskini önemli ölçüde azaltır.

Araştırmacılar bir yaşın altındaki çocukların beslenmesi ve yaşam tarzı ile ilgili 4 bin ebeveyn arasında soru ve cevap şeklinde bilgiler elde edinildi. Çocuklar biraz büyüdükten sonra onların sağlık durumları kontrol edildi. Bu araştırmalar sonucunda bilim adamları şu sonuca vardılar ki, ayda hiç olmazsa bir kez balık yiyen çocuklar 12 yaşına geldiğinde alerjinin gelişme riskine yaklaşık yüzde 30 az maruz kalırlar. Balık ürünleri sonraları astım ve egzamanın gelişme riskini de azaltır.

Araştırmacıların göre, balığın faydalı özellikleri bünyesinde antihistaminik özellikleri ile omega-3 yağ asidinin miktarının yüksek olması ile ilgilidir.

Bilim adamları belirtirler ki, günümüzde beslenme menüsünde böyle özellikleri olmayan omega-6 yağ asidi daha fazladır. Balığın içeriğinde ise omega-3 ile beraber, çok faydalı maddeler, örneğin, D vitamini, savunma fonksiyonlarına sahip büyük miktarda protein var.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git