Bebeği yeni diş çıkaran annelere tavsiyeler

Çocukların ilk diş çıkarma 5. aydan itibaren başlıyor. 5 ve 9. aylar arasında çıkan dişler genellikle alt damağın ön tarafında çıkıyor ve bu dişlere kesici dişler denir. Alt damakta çıkan dişlerden sonra üst damaktaki dişler çıkıyor ve sırası ile tüm dişler çıkmaya başlar. Süt dişlerinin tamamı neredeyse 2 buçuk yaşına kadar çıkıyor. Çocuklarda diş çıkmaya başladığı andan itibaren belli belirtiler olur.

Damakta kaşıntı hissi, hafif ağrı, iştahsızlık, diş köklerinde şişlikler gibi komplikasyonlar bebeğin rahatsızlığına yol açıyor. Bu durumda diş çıkaran bebeklerin rahatı için öncelikle sıvı gıdalar veya çok katı olmayan ılık sıvı yiyecekler yedirilmelidir. Ilık sıvı yiyecekler bebeğin diş köklerini rahatlatacak. Diş çıkaran bebeklerde genellikle dişleri kaşınır. Yumuşak dokudan yapılmış oyuncak hem bebeğin diş kaşıntısını önler, hem de bebek bu oyuncakla oynamış olur.

Ayrıca bebeğin dişinin kaşıntısını önlemek için ağrı kesici veya diş etlerine sürülen sıvı ilaçlardan uzak durun. Çünkü bebeklerin diş çıkartması en doğal fiziksel gelişmesidir. Ağrı kesiciler ağız çevresini uyuşturduğu için çoğu çocuklar bu ilaçlardan hoşlanmaz. Ancak bebeğinizde yüksek ateş, akut iştahsızlık, sürekli ağlama gibi belirtiler varsa, mutlaka doktorunuza başvurun.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git