Bebeğin altı en doğru şekilde nasıl temizlenir?

Bebek bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli şey, alt temizliğidir. Yanlış bir şekilde yapılan alt temizliği bebeğin enfeksiyon kapma riskini artırabilir. Bu yüzden doğru bir temizlik şarttır.

İlk kez anne ve baba olacak ebeveynlerin çocuk bakımına dair hiçbir bilgisi olmuyor. Bunun için her ne kadar dikkatli muamele edilmeye çalışılsa da bilinçsiz bir şekilde yapılacak olan bazı hatalar çocuklarda bir takım sorunlara neden olabilir. Doğru bir bebek bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli uygulama ise bebeğin alt temizliğidir.

Kız bebeklerde alt temizleme:
Kız çocuklarda alt temizli su ve pamukla arkasındaki kaba pisliği alın. Daha sonra mümkünse bebeğinizin arkasını ılık su ile yıkayarak temizlenmesini sağlayın.

Eğer pişik olmuşsa pamuğu zeytinyağına batırın ve o bölgeye tampon hareketleri uygulayın. Bebeğinizin altını sildiğiniz pamuğu sadece bir defa kullanmaya dikkat edin.

Oğlan bebeklerde alt temizleme:
Çocuğunuzun arka yani anüs bölgesindeki dışkıyı bezle alın ve daha sonra ılık su ile yıkayarak rahatlamasını sağlayın. Erkek bebekler kız bebeklerin aksine, arkadan öne doğru tek seferde testislerine kadar silinir. Artık bebeğinizin altı tertemiz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git