Hamile Kadınlar

Bebeğin merakı ve gelişimi

Bebeğin merakı ve gelişimi

Çocuk doğduktan hemen sonra ona tanıdık gelmeyen dünya ile yüz yüze gelir. İşte ilk aylardan itibaren eşyalar çocuğun dikkatini çeker ve merak hissini uyandırır. O, kendi çevresini tanımak istiyor, bu yüzden de sürekli eşyalara elleyerek ilgileniyor. Bu zamanda çocuğun eşyalara ellemesini engellemeyin çünkü çocuk merakıyla etrafı ve dünyayı tanımaya çalışıyor.

Çünkü böyle sürekli tehditlerle çocuğu eşyalardan uzak tutmak veya merak ettiği her şeyi engellemek çocukta sevimsiz etkiler bırakır ve o, bu dünyayı tehlikeli bir yer olarak düşünüp kendini huzursuz hisseder. Bu nedenle çocuğun ilk yıllardaki yaşam ortamı basit, değerli eşyalar ve tehlikeli aksesuarlar olmalıdır ki, ana aralıksız çocuğu o eşyaya, bu eşyaya el vurmaktan sakındırmak ve “tehlikeli” ilanını vermek zorunda kalmasın.

Bazı aileler çocuğu olur olmaz her şeyden önce tembihlemeye ve her şeyden sakındırmaya çalışıyorlar. Örneğin, bazı anneler çocuğu kendi idrarını kontrol altında tutmaya mecbur etmek için zoraki yöntemlere el atıyor ve çocuğu çeşitli bahanelerle darıltıyorlar.

Araştırmalar gösteriyor ki, ömrünün ilk yıllarından heyecan duyan, ıstırap çeken veya anne babanın sürekli ikazları ile karşılaşan çocuklar sonraki aşamalarda çeşitli davranış problemleri ile karşılaşmaktadır.

Bebek bir kaç yaşına gelinceye kadar merakı ile yeni geldiği farklı dünyayı tanımaya çalışır. Mesala kendimizi örnek alalım. Hiç bilmedik başka  bir dünyada olduğumuzu düşünelim. Hakkında bilmediğimiz bu dünyada merakla bazı şeyleri öğrenmeye çalışırız. Merakla öğrenirken de hayatta görmediğimiz eşyaları ve canlıları görüyoruz.

Biraz çekinerekten hareket etmeye çalışıyoruz. Bu dünyada tanımadığımız bir canlı iyi niyetlede olsa sert ve bağırak bizi ikaz ederse bile onu kötü olarak algılar, ondan çekinir ve psikolojik olarak biraz rahatsız oluruz. Ama bu değişik canlılar yaptığımız her şeye karışmaslar ve karıştıkları zaman  da güler yüzlü , sakin ve güzel bir sesle uyardıklarında onlardan çekinmez ve sevgi duymaya başlarız. Aslında abartmıyoruz. Hatta daha da az söylüyoruz.

Yeni doğan bebeğin durumu bu anlattığımız olaydan daha zordur. Eğer ne kadar bebeklerin dış çevre algılamasına izin verir ve onları tehlikelrden güven duyacakları bir şekilde korursak çocuk okadar özgüveni ve psikolojisi sağlam olacaktır.

İlk yıllarda olabildiğince tembihlememek gerekir veya tembih ederken de aşırı gidilmemeli, fiziksel şidet ise özellikle kullanılmamalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.