Bebeğin yatağı nasıl olmalı? Önemli kurallar

Çocukların ruh halini ve sağlığını etkileyebilecek yatağının seçilmesi hiç de önemsiz bir mesele değildir.

Doğru yatak seçimi hem omurga sütunun normal gelişimine, hem de sinir sistemine olumlu etki gösterir. Bebek yatağının hangi materyalden hazırlanması da büyük önem arz etmektedir.

Dünyaya yeni gelen bebek için seçilen mobilya fonksiyonlu olmasının yanı sıra, bebeklerin konfor ve zihinsel gelişimini de sağlamalıdır. Bebek odasındaki en önemli yer onun yatağıdır. Çoğu ebeveyn yeni doğmuş çocuklar için ortopedik yatağın gerektiğini bilmiyorlar. Bu nedenle çocuklar bebeklikten beri rahatsız yatıyor, beli, omurgası eğiliyor, alerji ve birçok sorunlarla karşı karşıya geliyorlar. Günümüzde çocuklar için her şey mağazadan alınır ve çoğu zaman hazır ürünün malzemesinin doğal olup olmamasına dikkat edilmiyor.

Bebekler yetişkinler gibi yün yatakta, pürüzlü yerde ve tavuk tüyünden iri yastıkta uyuyamaz. Onların henüz olgunlaşmamış kemik, omurga ve iç organlarının düzgün yer alması için her ebeveyn çocuğu doğumundan rahat yatak konusunda kaygılanmalıdır. Uzmanlara göre, 3 yaşına kadar bebekler içi doğal malzemeyle doldurulmuş katı yatakta yatmalıdır. 3 yaşından 7 yaşına kadar çocuklar için orta sertlikte yatak gerekir, ayrıca çocuk yataklarında metal detay olmamalıdır. Metal elektrostatik ve manyetik etki gösterir ki, bu da çocuk vücudu için zararlıdır.

Bebekler için doğal lateks ve visko yataklar uygundur. Çocuk yatağı hava almalı, hipoalerjenik, ortopedik, doğru ölçüde, mikrop karşıtı, kaliteli doğal kapakları takılı ve sert olmalıdır. Çocuğun boyun ve başının şeklini düzgün alan yastık da önemlidir. Yeni doğmuş bebeğe yastık gerekmez, onun başının altına birkaç kez katlanmış çocuk battaniyesi koymak yeterlidir. Üstüne kaplanan malzeme de pamuktan olmalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git