Hamile Kadınlar

Bebeğin zeki-akıllı doğması için hamilelikte yapılması gerekenler

Bebeğin zeki-akıllı doğması için hamilelikte yapılması gerekenler

Bilim adamları tespit ettiler ki, çocukların zeki ve yetenekli olmalarının % 50’si genetik faktörlerle ilgili ise, diğer yüzde 50-side başka faktörlere bağlıdır. Bebeğinin zeki-akıllı doğmasını isteyen hamilelere birkaç önemli tavsiyede bulunacağız.

Bebeğin zeki-akıllı doğması için hamilelikte yapılması gerekenler

Hamileyken çokça masal okuyun
Bebeğin dil gelişimi gebeliğin son 3 ayında başlıyor. Anne karnındaki bebek, o dönemde sesleri duyuyor ve hafızasına kaydediyor. Dolayısıyla karnınızdaki bebeğe çokça masal okuyun.

Aktif olun
Sürekli eylemde bulunmak bebeğinizin de anne karnında kendini iyi hissetmesine neden olur. Böyle gebelerin bebeklerinin beyninde nöronların sayısı artıyor ki, bu da onların gelecekte öğrenme becerisini geliştirir.

Karnınıza masaj yapın
20. haftadan itibaren bebeğiniz karnınıza dokunuşunuzu hissediyor. Araştırmalara göre, bebekler bile anne ve babanın dokunuşunu ayırt edebiliyor. Dolayısıyla sık sık badem yağı ile karnınıza masaj yapın.

Beslenmeniz renkli olsun
Eğer gelecekte bebeğinizin daha renkli damak tadının olmasını istiyorsanız, farklı gıdalar alın. Bebeğin lezzet hissi 12. haftasından itibaren gelişir. Bu yüzden çok çeşitli tatlarda beslenin.

Karnınızdaki bebeğe şarkı söyleyin
Ritmik şarkılarla bebeğinizi oyalayabilirsiniz. Özellikle, kafiyeli tekerlemeler söyleyin. Bu şarkıları bebeğiniz dünyaya geldikten sonra da duyarsa sakinleşecektir.

Bebeğinizle konuşun
Bebekler 16. haftadan itibaren duymaya başlarlar. 27. haftadan sonra ise duyduklarını hafızalarına yazarlar. Üstelik buna tepki de verirler. İki dilli ailelerde bebeğin her iki dile tepki göstermesi buna en iyi delildir.

Daha çok güneş enerjisi alın
Günde 20 dakika da olsa, Güneş enerjisi almalısınız. Genellikle, hamilelerde eksik vitaminlerden biri de D vitaminidir. Bu vitamin bebeklerin kalbinin ve kemiklerinin güçlü olması için gereklidir. Bu yüzden d vitamini için güneş ışığından günde 20 dakika kadar faydalanın.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.