Hamile Kadınlar

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve ortaya çıkan sorunlar

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve ortaya çıkan sorunlar

Bebeğin dişi çıkarken meydana gelen sorunlar …

Diş çıkartma işlemi her çocukta kendine özgü şekilde gerçekleşir. Bebeğin diş çıkması büyümesinin ilerlediğinin belirtisidir ve ebeveynlerin sevincine neden olur.

Bebeğin diş çıkarma döneminde nasıl davranmak, neler yapmak gerektiğini bilmek çok önemlidir. Çünkü çocuğun dişinin sağlıklı olması ve diş sorunlarını en aza düşürülmesi konusunda faydalı olacaktır.

Bebekler 6-7. aydan itibaren diş çıkartmaya başlarlar. Fakat bu durum bebeği rahatsız ederse, kusma, ishal ve iştahsız günlere neden olursa aileler için sıkıntı doğar. Dişlerin çıkma sıklığı veya gecikmesi genellikle kalıtsal düzene, yani babanın veya annenin dişleri erkenden çıkmışsa, bebekte de aynı şekilde olabilir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri daha diş çıkmadan bir iki ay öncesinden kendini gösterebilir.

Bebeğin diş çıkartma belirtileri:

1.Ağız suyu akıtmak: Birçok bebek iki buçuk-üç aylıktan başlayarak salya akıtır. Diş çıkarma bunu bazı bebeklerde ağız suyu daha çok artıyor, diş çıkıncaya kadar devam ediyor.

2.Ağrı: Çıkmakta olan bir dişin baskısı altında diş etinde iltihap gelişir. Bu durum bazı bebeklerde dayanılmaz ağrılara yol açarken bazılarında ağrı görülmeyebilir. Bebeklerde en fazla sıkıntı yaratan dişler ilk diş ve azı dişleridirler.

3.Huzursuzluk: İltihap arttıkça ve keskin diş yüzeye yaklaştıkça bebeğin dişetindeki ağrı sürekli bir hal alabilir. Kronik ağrısı olan herkes gibi sıkıntı çekebilir ve normal halinden uzaklaşıp huzursuzluk çıkartacaktır. Bu huzursuzluk durumu ne yaparsanız yapın devam edecektir. Hatta bu huzursuzluk davranışları bir iki hafta sürebilir.

4. Çene ya da yüzde kızarıklık: Diş çıkarmaya başlayan bir bebekte ağız çevresinde bolca salyalar oluşabilir ve ağız çevresine akıtabilir. BU salyalar bebeğin ağız etrafında kızarıklıklara ya da çatlakların oluşmasına neden olabilir. Bunu önlemek için gün boyunca sürekli olarak salyayı silin, bebeğiniz uyurken akan tükürüğü emmemesi için de yastığının altına bir bez yerleştirin. bebeğin cildinde kurumalar oluştuğunda yumuşak bir deri kremi ile o bölgeyi sürekli nemli tutun.

5. Öksürük: Aşırı salya bebeğin zaman zaman tıkanmasına ve öksürmesine yol açabilir. Bebeğiniz nezle ya da alerji belirtileri göstermiyorsa bunda rahatsız olmaya değmez. Bebeklerin dikkat çekmek ya da ses repertuarlarını zenginleştirmek için öksürüğü sürdürmeleri sık görülen bir durumdur.

6. Sıcaklık: Bazen diş etlerindeki şişme nedeniyle 38 C ° ‘nin altındaki bir ateş diş çıkarmayla olabilir. Nedeni ne olursa olsun bebeğinizin ateşi çıkmışsa normal zamanlarda ne yapıyorsanız öyle davranın ve iki günde azalmazsa doktorunuza haber verin.

7. Isırmak: Dişi çıkmaya başlayan bebekler ısırmaya başlar ki bu onun hırçın olduğunu ve düşmanca davrandığı anlamına gelmez. Çünkü diş çıkarma zamanlarında ağzına ne gelirse ( bu kendi eli, yumuşak oyuncaklar, başka birinin parmağı olabilir ) sokarak dişetlerini rahatlatmaya çalışır.

8. İshal: Bunun diş çıkarma ile olan ilgisi çok kesin değildir. Fakat genelde bazı anneler bebeklerin diş çıkardığı zaman bebeklerinin ishal olduğunu söylemektedirler. Bazı doktorlar büyük olasılıkla artmış tükürük salgısı nedeniyle diş çıkarmayla barsak hareketleri arasında bir bağıntı olduğunu düşünürler. Diş çıkardığı dönemde bebeğinizin dışkısının sulu olabileceğini bilin, ama iki katından daha fazla sürerse ishali mutlaka doktorunuza bildirin.

9.İştahsızlık: Diş çıkarmakta olan bir bebek süt emmeyi ve beslenmeyi istemez. Böyle zamanlarda sert ve katı yiyeceklere beslenmeye başlamış olan bir bebek bir süreliğine bu yiyeceklere karşı olan ilgisini kesebilir. Fakat bu sizi endişelendirmeye götürmesin. Çünkü sıvı gıdalarla da beslenebilir ve dişi çıktıktan sonra iştahı yerine gelecektir.

10. Uykusuzluk: Gece boyunca deliksiz uyuyan bebekler bile diş çıkarırken gece uyanmaya başlayıp ağlarlar. Bu durumda hemen onu emzirmeye veya beslemeye çalışmayın. Beslenme yerine bebeğin kendi kendine tekrar uyumasını sağlamaya çalışın. Eğer huzursuzsa, yine yatmıyorsa o zaman su verebilirsiniz.

11. Kulak çekiştirme, yanak kaşıma: Dişetlerindeki ağrı sinir yolları boyunca kulak ve yanağa da yansıyabilir. Oluşan kulak enfeksiyonlarında kulaklarını çekiştirdiklerini unutmamak gerekiyor. Bebeğin diş çıkartması nedeniyle kulak enfeksiyonu olduğunu bilseniz dahi bu durumda bebeği doktora gösteriniz.

12. Diş etinin kanaması: Bazen çıkan bir diş bebeklerde diş etinde kanamaya sebep olabilmektedir. Bu kanama diş etinde mavimtırak bir renkte bir leke olarak gözükebilir. Oluşan bu hematomlar için huzursuzlanmaya ve endişelenmeye gerek yoktur . Tıbbi girişim gerektirmeden kendiliklerinden düzelirler. Soğuk kompresle acıyı azaltıp iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.

Anneler bebekler diş çıkarırken neler bilmelidirler: Bebeğin yüzünde oluşan kızarıklıklar nemlendirici krem sürmelidirler. Soğuk gıdalar verebilir, meyve ezmelerini tercih edin. Bebeğinize sürekli soğuk su vermeye çalışın. Bebek biberonu reddederse, bunun yerine bardakla su vermeyi deneyin. Böylece hem bebeğinizin su ihtiyacını karşılamış olursunuz hem de ishal veya artmış tükürükle kaybettiği sıvıyı karşılamış olursunuz. Ağrıyı azaltacak, ısıracak bir şeyler vermek. Burada amaç dişetlerindeki basıncı rahatlatmak olmalıdır. Bu nedenle de çiğnenen şey soğuk olursa iyidir. Bebeğin çiğneyerek diş etlerini kaşıyabileceği, özellikle soğuk (eczanelerde satılan lastik bir diş halkası gibi) malzemeler verilebilir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.