Bebeklerde dudak ve damak yarıkları neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Dudak ve damak yarıkları tek halde görüldüğü gibi birliktede rastlanan doğumsal kusurdur. Dudak ve damak yarıkların oluşumu ve görülme sıklığı 1.000 doğumdan bir, damak yarıkların görülme sıklığı ise 2.500 doğumdan bir olarak görülmektedir. Genetik özelliklerin damak yarıklarında daha büyük bir rol oynadığı cerrahlar tarafından düşünülmektedir.

Dudak ve damak yarıklarının tedavisine bebeğin doğumundan ilk 48 saat içerisinde başlanılır. Plastik cerrahlar konu ile ilgili farklı-bakış açısına sahiptirler. Bazı cerrahlar ameliyatın hemen olunmasını uygun görürken, bazıları da bebeğin gelişimini beklemeyi ve doğumdan 2-6 ay sonra ameliyatın yapmasını daha uygun görürler.

Dudak ve damak yarıkları olan bebekler doğum sonrası Ortodonti uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Dudak ve damak yarıklarının bozulma tipine göre farklı cihazlar kullanılır. Düzenli kontroller ile anatomik yapıların gelişimi gözlenir.

Bebeklerde-çocuklarda dudak ve damak yarıkları nasıl tedavi edilir?

Damak yarıkları farklı varyasyonları olabilir. Anomali ağız ve burun boşluklarının birbirine açıldığı noktada, sadece diş kavisinde olan yarıklara ve sadece yumuşak damakta bulunan yarıklara ve sadece küçük dilde olan yarıklara kadar farklılık gösterebilir. Bu durumlardan farklı olan, submüköz olarak adlandırılan yarık tipi de var. Bu tip burun ve ağız boşlukları arasında bir mukozal yarıktır ve sadece plastik cerrah tarafından muayene edilir.

Böyle hastalarda mukoza altında bulunan kaslar birbirinden ayrı olduğu için damak konuşması olarak adlandırılan “hım-hım” şeklinde konuşma olur. Bu hastalarda görülen bir yarık olmadığı halde böyle bebeğin gelecekte düzgün konuşmasına neden olabilir.

Dudak ve damak yarıkları ne için tedavi edilmelidir?

1. Su ve hava kaçırmayı önlemek için

2. Duyum ​​kaybını oluşmaması içim

3. Orta yüzün büyümesinden korunmak için

4. Estetik ve fonksiyonel açıdan yeterli bir üst diş kavisi oluşturulması için

5. Doğru konuşmanın sağlanması içim

Damak yarıkları ne zaman ameliyat edilmelidir?

Sadece damak yarıkları olan bebekte tedavi ilk 48 saatten itibaren Ortodontist tarafından başlar. Çeşitli aparatlarla yarık küçültülür. Bu tedavi sonradan yapılacak işlemi kolaylaştırır. Damak yarıkları işlemleri cerrahların farklı görüşlerine göre altıncı aydan itibaren başlanırken diğerlerin görüşlerine göre 12-18 ay arasında başlanması uygun görülür. Halen şimdiye kadar farklı araştırmalar yapılıyor ve farklı fikirler bildirilmektedir.

Çocuklarda dudak ve damak yarıkları için size tavsiyemiz öncelikle doktora başvurup doktorunuzun durumu değerlendirmesi için yüz yüze bir görüşme yapmanız önerilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git