Bebeklerde gaz sancısının çözüm yolları

Doğumdan sonra özellikle 20. günden itibaren başlayan ve yaklaşık 4-5 ay sürebilen bebeklerde gaz olma dönemi, sadece bebekleri değil, aynı zamanda tüm aileyi de sıkıntıya sokan bir durumdur.

Bebeklerde neden gaz oluşur?

Gaz, bebeğin sütü emerken yuttuğu havadır. Gazın az olması için memenin koyu bölümünün (meme ucu ve etrafındaki koyu bölüm) bebeğin ağzına konulması gerekir. Bebeklerdeki gaz sancısı, büyüklerdeki gibi değerlendirilip ve çare olarak bir takım ilaçlardan kullanılabilir. Ancak, bebeklerdeki gaz sancısının mekanizması büyüklerinkinden farklıdır. Gazı iyi çıkartılmayan bebek annesine 3 belirti gösterebilir: Çok hıçkırık tutar, beslenme sırasında karnından gurultu sesleri gelir ve fazla gaz çıkartır.

Bebeklerde gaz sancısının sebebi hareketsizliktir.

  • Dolayısıyla hatta büyüklerde geçirdikleri ameliyattan sonraki gün gezdirilir veya onlara gezinmek tavsiye edilir.
  • Dolayısıyla bebekler hareket etmeye başladığında sakinleşiyor ve sancıları geçiyor.
  • Dolayısıyla 4. aydan itibaren bebek sağa sola dönmeye başladığında gaz olma durumu geçiyor. Bazı çocukların dönme hareketlerini yapması geciktiği için gaz sancısı da uzun devam edebiliyor.
  • Eskiden yaklaşık 2-3 nesil önce insanlar bebeklerde gaz sorununa az rastlardılar, çünkü eskiden bebekler şimdiki gibi sabit yataklarda değil, beşik veya sallanan yataklarda yatırılırdılar.

Eğer bebeklerde gaz sorunu istenmiyorsa, bebek bir şekilde hareket ettirilmelidir. Bebekler “kucağa alıştığında” bu doğru değil derlerdi. Bu söz uydurma olup bebeklerde gaz sorunun yok olması için kucağa alışma çok iyi geliyor.

Midede, bağırsakta oluşan havayı yok eden ilaç yeryüzünde henüz keşfedilmemiş ve yapılmamıştır. Bu iş için rezene ve buna benzer birçok otlar kullanılır. Bunların en önemli özelliği potasyum elementi ile zengin olmalarıdır. Potasyum da bağırsak hareketlerini artırır. Bağırsak hareketleri artınca da, insanın gazını çıkarması kolaylaşıyor. Ancak, bebekte 6 ayına kadar anne sütü veya yapay gıdadan öte herhangi sıvı ve çay benzeri verilmesi uygun değildir. Hatta yanlışlık sonucunda bu tür çaylar verilirse yine de gaz tam çıkana kadar, sancısını ve acısını bebeğe gösterecektir.

Annenin yediği gaz yapan besinler bebeğe gaz olarak geçer mi?

Gaz yaratan besinler annenin bağırsağında gaz yaptırır. Hiçbir zaman annenin bağırsağındaki gaz kana karışıp, kanla memeye ve ana sütüne gidip bebeğe geçemez. Bu tamamen uydurmadır.

Bebeğin gazı nasıl çıkarılmalı?

Öncelikle bilmek gerekir ki, “Gazın ilacı harekettir”. Bebek gazı çıkarılırken dik olarak kucakta (omuz bölgesinde) tutmak, bir kolun üstüne oturtulmalı ve yanının yukarısına-belinin alt kısmına elle masaj yapılmalıdır. Ayrıca bu bölgeye nazik hareketlerle vurulmalıdır. Bebeği ağrıtmamak için elin iç kısmı kullanılmamalıdır. Ele yay şekli verilerek, içeride hava boşluğu saklayıp, elin yastık görevi rolü oynaması önemlidir. Aynı zamanda, bebeğin gazını çıkarması için karnına saat yönünde masaj yapmak, ayaklarını bisiklet sürüyormuş gibi hareket ettirmek ve bebeği sağa-sola çevirerek hareket ettirmek gerekir.

Ayrıca ebeveynler tarafından denenen ve etkinliği ispat olunan Baby Bowen masaj tekniği ile tanışıp, onu bebeğin üzerinde gerçekleştirmek olur.

Bu dönemde bebeklerin diğer bir sancılanma nedeni, gaz rahatsızlığı ile ağlayan bebeğin aç olduğu düşünülerek, mama veya meme yeniden yedirilmesidir. Bu durumda bebeğin dışkısı altın sarısı renkte değil de, yeşil renkte olur ve bebekte bunu kusma olarak dışarı atar. Bebek fazla gıdayı kusarak çare bulmuş olur. Böyle bebeklerin kusmasına rağmen, az kilo alma problemi oluşmaz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git