Hamile Kadınlar

Bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır?

Bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır?

Yeni anne olan bayanların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de bebeklerde göbek bağı bakımı nasıl yapılır? sorusudur. Ana karnında 40 haftalık sürede bebeği hayata bağlayan göbek bağı doğuma kadar çok önemli göreve sahiptir. Doğumdan sonra bebeğin henüz düşmemiş olan göbek bağı bebeğe bakanları biraz rahatsız edebilir. Sargı içinde bebeği incittiğinizi düşünebilirsiniz, ama bu böyle değil.

Göbek bağına doğru bakım edildiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşanmaz. Doğuş boyunca göbek bağı bebeğin derisinden yaklaşık 1,5-2 cm yukarıdan kesilir. Göbek bağı kesilen zaman bebek hiçbir acı duymaz, çünkü bu bölgede sinir olmuyor. Göbek bağının bakımı antiseptik madde ile yapılabilir. Bakımdan sonra dikkat gereken bir şey göbek bağının temiz ve kuru saklanması. Göbek bağı günler içinde yapışkan ve sulu özelliğini yavaş yavaş kaybeder. Rengi sarıdan kahverengiye doğru değişir ve yaklaşık 1-3 hafta içinde de düşer.

Bebek doğduktan sonra eve gelirken en önemli bakımlardan biri göbek bağı bakımıdır. Bebeğin anne karnında iken yaşamsal faaliyetlerinin gelişmesini sağlayan göbek bağının günlük temizliği bebeğin sağlığı için önemlidir. Göbek bağını günde 1-2 kez batikon gibi antiseptik maddeler, ya da% 70’lik alkol kullanarak bezle silebilirsiniz. Göbeğe takılan band hafif hareketlerle sağa, sola eğerek göbek bölgesini düzenli olarak günde 2 kez temizleyerek pansuman yapabilirsiniz. Göbeğe takılan rezeni hareket ettirmek bebekte ağrıya neden olmaz.

Göbek bağı vakti geldiğinde düşer

Göbek bağı vakti geldiğinde doğal şekilde kendiliğinden düşecektir. Göbek bağının havayla temas etmesi daha sık gelişmenin etkilediği için bu bölgeyi bez, ya da iç çamaşırı ile örtmeye kalkmayın. Bazı bebeklerde göbek bağı düşerken az miktarda kanama olabilir, ancak günlerde kanama devam ederse, derhal doktorunuza başvurun.

Göbek bağının daima kuru ve temiz olmasına önem verin. Bu dönemde bebeğe enfeksiyonun en çok yaklaştığı bölgelerden bir taneside  bebeğin göbek bağıdır. Bunun için günde en az 1 kez temizlik bakımı yapılmalıdır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.