Hamile Kadınlar

Bebeklerde göbek kordonu düştükten sonra göbek yarasına bakım

Bebeklerde göbek kordonu düştükten sonra göbek yarasına bakım

Göbek kordonu düştükten sonra göbek bölgesinde yara oluşur. Onun iyileşmesi çok önemlidir. Çünkü göbek çeşitli enfeksiyonlar için giriş kapısı olabilir. Bunu ciddiye almalısınız.

Bebeğin göbek bağı düşünce göbeğe nasıl bakım yapılır?

Göbek yarası iyileşene kadar özel solüsyonlar kullanılır: oksijenli su göbeğin içine dökmeli, sonra ise alkollü iyot çözeltisi sürülmelidir.

Göbek yarası tam iyileşen kadar çocuğu yıkarken yarayı yapışkan şeritle bağlamak gerekir ki, ona su değmesin. Doğru bakım edildiğinde bebeğin yarası 12-15 günde tamamen yok olur.

Göbek bölgesinde deri kızarıyorsa, kir oluşuyorsa, kanama oluyorsa, iyileşme gecikirse, acil doktora başvurmak gerekir. Bu durumda bebek için tehlikeli olan göbek deliği iltihabı (omfalit) hastalığı gelişebilir.

Omfalit çocuğun göbek yarasına enfeksiyon düşerken oluşur. Bu hastalığın hafif formunda sadece kızarıklık ve şişme oluşur, ağır şeklinde ise göbeğin dibinde mantar dokular meydana çıkar.

Omfalit zamanında tedavi olunmazsa çok ağır hasara, bazen sepsise (enfeksiyonun kana geçmesi) ve çocuğun ölümüne de neden olabilir.

Omfalitten korunma için göbek yarası tam iyileşen kadar her gün çok dikkatle bakılmalıdır!

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.