Bebeklerde kusma nedenleri

Bebeklerde kusma ve geğirme birçok durumda normal hal sayılır. Hatta çocuklar vücudunun durumu bile böyle olması gerekir. Çocuk doktorları bunu fizyolojik bir durum olarak değerlendiriyorlar. Ama kusmalar farklı ve çeşitli karakterde olur.

Genellikle kusmalar 2 türlü olur:

  1. Fizyolojik kusma
  2. Patoloji kusma

Kusmaları çeşitlerinin birbirinden ayırmak için neye dikkat edilmelidir?

Normalde bebeklerde içgüdüsel olarak mide muhteviyatı gıda borusuna ve hatta ağız boşluğuna kadar gelir. Tabii ki, fazla gıda yeni doğmuş bebeklerin ağız boşluğuna gelince tükürükle yavaşça dışa atılır. Bazen ise fıskiye şeklinde atılır. Bu mide duvarının baskıyla besinin çıkmasına bağlıdır.

Fizyolojik kusmanın nedenleri:

1- Beslenme düzgün yapılmadığında. Bebeklerin midesini dolduracak kadar fazla beslenmelerinde.

2- Midenin bazı bölümünün fizyolojik olarak 1 yaşa kadar tam gelişmemesine ile ilgilidir. Bir yaştan sonra mide tam geliştiğinde gıdanın geri atılmasının önler. Bu yüzden de özellikle ilk aylarda mide tam gelişmediğinden bebekler sık sık kusar.

3- Yeni doğmuş bebeklerde güçlü gaz meydana gelmesi ve koliklerin olması sayesinde. Bebekler beslendiği zaman hava yutulması sonucu midede basınç oluşur ve buda kusma ile sonuçlanır.

4- Yutma ile bağırsak peristaltik hareketi arasındaki uyumsuzluk.

5- Bebeklerde sinir sistemi yüksek hassasiyetli olduğundan mide duvarı sık spazma meyilli olur.

Bebeklerde Kusmada Dikkatli Olun.

Bu sebeplere rağmen eğer bebek her ay ağırlığını normal artırır ve gelişmesi normal olarak ilerliyorsa bu korkutucu değil. Bu demektir ki, çocuk fazla gıdayı kusarak dışarı atıyor. Eğer aksine kilo ve boy geri kalıyorsa, idrar ifrazı keskin oluyorsa, çocuk çok ağlıyorsa ve geceleri rahatsız uyuyorsa, o zaman huzursuzlanmalı ve derhal çocuk doktoruna başvurmak gerekir. Çünkü kusma çeşitli hastalıkların belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Örneğin, mide bağırsak sisteminin anormal hastalıkları, laktoz eksikliği, bulaşıcı hastalıklar, kurt, bazı nörolojik hastalıklar vb.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git