Hamile Kadınlar

Bebeklerde Moğol (mongol) doğum lekeleri kendiliğinden geçer mi?

Bebeklerde Moğol (mongol) doğum lekeleri kendiliğinden geçer mi?

“Moğol lekesi” veya ” Mongol lekesi” olarak bilinen doğum lekeleri yeni doğan bebeklerde daha çok olur. Doğum lekeleri normalde ciltte bulunan kan damarları veya cilde rengini veren pigment hücrelerindeki bozulmalar sonucunda ortaya çıkar.

Daha çok kalça ve bel kısımlarında görülür. Lekeler bir veya birden fazla olabilir. Boyutları birkaç santimetreden 20 cm ye kadar olabilir. Uzunluk açısından diğer doğum lekelerinden büyük olabilir, ancak vücut bölgesinin yüzde 5’ini geçmiyor. Peki, bu lekeler nasıl tedavi edilir?

Moğol (mongol) lekesi kimlerde olur?
Moğollar ‘da, Türklerde, Güneydoğu Asya halklarında, kuzey ve orta Asya Türklerinde, Doğu Afrikalılarda ve Kızılderililerde çok rastlanır. Normalde doğumdan 3-5 yıl sonra veya en geç delikanlılık çağında kaybolup gidiyor. İstatistiksel olarak bu olguya bakarsak, Doğu Asya halklarının çocuklarının hemen hemen hepsi Moğol lekesi ile dünyaya gelir. Bu oran yüzde 95-100 arasındadır. Ana veya babanın sadece birinin Asyalı olan çocuklarda da esasen Moğol lekesi olabilir. Doğu Afrika çocuklarında yüzde 90-95 ve Kızılderililerde ise yüzde 85-90 oranında gözleniyor. Ayrıca, Latin Amerika halklarında yüzde 50-70 oranında rastlanır.

Moğol lekesi kendi kendine geçiyor mu?
Moğol lekelerinin rengi biraz koyulaşıyor, ilk bir yılda kendiliğinden geçmeye başlar. 6 yaşın altındaki kalıcı olabilen lekeler de var. Çok nadir durumlarda bu lekeler ergenlik yaşında iken kalabilir ve ciddi estetik sorunlara neden olur. Bu tür durumlarda lazer epilasyon aracılığıyla sorun çözülür.

Metabolik hastalıklarla birlikte ortaya çıkıyor
Moğol doğum lekeleri nadiren metabolik hastalıklarla birlikte ortaya çıkabilir. Özellikle yayılan, erken yaşlara dek devam eden ve çok sayıda Moğol lekelerinde bu metabolik hastalıkların olduğu söyleniyor. Ayrıca, dudak yarıkları ile birlikte Moğol lekesi oluşabilir.

Geçmeyen Moğol lekelerinin tedavisi
Aslında, ilk 5 yılda bu lekeler yok olabildiği için tedaviye gerek yoktur. Fakat yine de çok nadiren de olsa erişkin yaşlarda gitmeyen Moğol lekeleri genellikle bel ve kalçada, yani vücudun görünmeyen bölümlerinde olduğu için sorun yaratmıyor. Fakat yüz ve kollar gibi vücudun görünen kısımlarında bulunan lekeler kozmetik sorunlar yaratır. Bu tür durumda lazer epilasyon tedavisi yapılır.

Moğol doğum lekesi lazerle nasıl tedavi edilir?
Tedavi prensibi leke oluşturan damarların içerisinden geçen kan hücrelerinin lazer ışığı ile tutulmasıdır. Böylece, damar içerisinde sıcağın etkisiyle damar zedelenir. Bir müddet sonra zedelen bu damarlar yok olmaya başlayacaktır Aslında her seanstan sonra lekeler solmaya başlıyorlar.

Lazer tedavisinin özellikleriyle hedef hücrelere etki ettiği zaman diğer hücrelere etki etmemesidir. Bu tür lazer tedavisi izsiz tedavi etmek imkânı sağlar. Lazer tedavileri 4-8 hafta arası devam ediyor. Hastadan bağlı olarak 5-20 seans olabilir.

Anneler doğumdan sonra bebekte bu lekeleri görünce üzülmesinler. Çünkü Moğol lekeleri ergenlik yaşından yok olup gidiyor, çok az insanlarda ise ergenlik yaştan sonra yok oluyor. Eğer bu lekeler zamanında solmasa, lazer tedavisi yapılabilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.