Bebeklerde saç dökülmesi ve tedavisi

Anne karnından gür saçları çıkan çocuklarda bir zaman sonra parça parça dökülmeler görülebilir. Peki, bunun nedeni nedir? Bebeklerde saç dökülmesini önlemek için neler yapılmalıdır? İşte çocuklarda saç bakımı hakkında bilinmesi gerekenler bu makalesinde.

Büyüklerde ve çocuklarda meydana gelen saç dökülmesi, nadirde olsa çocukluk döneminde görülür. Çocuğun saç derisinde görülen parça parça dökülmeler, dışarıdan bakıldığı zaman komik bir görünüme neden olsa da aslında normal bir durumdur. Bu dökülmeler genellikle çocuğun şakak kısmında veya boyunda dairesel halka şeklinde ortaya çıkıyor.

Olan saçlarda döküldüğü zaman anne ve babalar, çare saçların yoğunlaşması için halk arasında doğru olduğu düşünülen ancak yanlış olan saçı tam olarak kesmede yani saç tıraşında arıyorlar. Hiçbir bilimsel izahı olmayan saç tıraşı meselesi, çocuğun saç dibini tahriş etmekten başka bir işe yaramıyor. Dolayısıyla çocukların saçlarının çok çıkması için saç tıraşı yapılması doğru değildir ve yapılmaması gerekiyor.

Bebeklerin saçları nasıl gürleştirilir?

  • Banyo yaptıktan sonra bebeğinizin saç derisine badem yağı ile yumuşak masaj yapın. Bu yöntemin bilimsel kanıtı olmasa da, tecrübelerden işe yaradığı ortaya çıkmıştır.
  • Aloe veranın içindeki jeli su ile karıştırın. Banyo sonrasında bu karışım ile bebeğinizin saçlarını yıkayın. Böylece, bebeğin saçın uzanması ve gür olması yönünde olumlu gelişmeler olacaktır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git