Bebekleri yüz kısmından öpmeyin

Aile üyeleri, yakın akrabalar tarafından bebeklerin yüzünden öpmek bir adet halini aldı. Oysa bu, hijyenik açıdan hiç de doğru değildir. Bebeğinizi seviyorsanız siz ve başkaları bebeğin yüz kısmından asla öpmeyin.

Uzmanlar, özellikle yeni doğan bebeklerin başkalarının kucağına verilmesi, onlarla temasta olması, yüzünden öpülmesi tavsiye etmiyorlar.Çocuklarda kendini koruma fonksiyonu en az 2 yaşından sonra oluşur. Bebeğe elle temas da onun sağlığı için büyük risk kaynağı olarak kabul edilir. Bebekte bağışıklık sistemi henüz tam şekillenmediğinden, yabancıların ve ev halkının onunla teması en aza indirilmelidir.

Ağız-burun bölgesi virüs ve bakteriler için vücuda ilk girişinoktasıdır. Buradan alınan her türlü bakteri ve virüs öpülen bebekleregeçebilir ve bağışıklık sistemi zayıf olduğundan, sık sık hastalanabilirler.

Nefes yolu enfeksiyonuna enfekte bebeklerin öpmesi ise kesinlikle olmaz. İnsanın ağzında en az 450 çeşit bakteri var. Bu bakteriler bebek öpüldüğü zaman nefes yoluyla bebeklere geçebilir ve bunların her biri hastalık yapabilir.

Özellikle kadınlar bebekleri öperken dikkatli olması gerekir. Onların kullandığı ruj ve diğer kozmetik ürünlerdeki kimyasal maddeler bebeğin hassas ve ince derisini tahriş edebilir ve kızarıklık oluşturabilir. Bu nedenle ebeveynler rastgele kişilerin, sokakta rastladıkları dost-tanıdıkların bebeği öpmesine izin vermemelidirler.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git