Bebeklerin ağız boşluğunda oluşan mantar (Pamukçuk) ve tedavisi

Halk arasında ağız gelme, süt yarası, bazen de pamukçuk olarak bilinen hastalık aslında ağız boşluğunun mukozasının mantarla zedelenmesidir. Ağız boşluğu ve vajinada mantarlar daim olur, ama normal bağışıklık sistemi ve mikroorganizmalar onların gelişimini ve hastalık türetmesini önler.

Hangi nedenlerden dolayı bağışıklık zayıfladığı zaman sürekli olarak ağız boşluğunda yaşayan mantarların gelişmesi ve artıp çoğalması için uygun bir ortam oluşur ve hastalık baş verir. Hastalık yeni doğan bebeklerde daha çok olsa da bir yaşına kadar çocuklar ve bazen yetişkinler arasında da rastlanır. Bebekler mantara öncelikle annenin doğum yollarında, sonraları ise beslenmede kullanılan biberonlar yoluyla bulaşır.

Yaşamın ilk haftalarında bağışıklık sisteminin tam şekillenmemesi dolayısıyla yeni doğan bebeklerde hastalık kendisini sık sık gösterir. Büyüklerde antibiyotiklerin düzensiz kullanımı, hormonal bozulmalar, geçirilmiş ağır hastalıklardan sonra ve gebelikte mantar enfeksiyonu baş verir. Şekerli içeceklerden sürekli kullanmak da ağız boşluğunda mantarların gelişmesi için uygun bir ortam yaratır.

Hastalığın belirtisi olarak öncelikle bebeğin dilinin üstünde, yanaklarının içeri yüzeyinde, damak ve dudaklarında beyaz, pamuğa benzer aftlar oluştuğu görülür.

İlk bakışta sıradan aft gibi görünse de, koparmaya çalıştığında alttaki mukoza kanar ve yanık izlenimi verir. Emme ve yutma eylemi yeterince ağrılı olur. Bebek gıdadan vazgeçiyor, rahatsızlık geçiriyor ve uyuyamıyor. Ebeveynlerin esas endişesi bebekte beslenmenin zayıflaması ve kilo artışının durmasıdır.

Zamanında ve doğru tedavi yapıldığında bir haftaya kadar iyileşme gözlenir, belirtiler ortadan kalkar. Tedavi olunmadığında veya düzgün yapılmadığı süreç daha da genişler, aftlar yumuşak damağa yayılır. Hatta mantar enfeksiyonu bağırsaklarda dysbiosis yaratacak derecede geniş alanı kapsıyor. Tedavi genellikle mantar karşıtı ilaçlarla yapılır.

Anne sütü ile beslenme sürdürmek, meme ucunun temizliğine özel önem vermek ve onu daima kuru tutmaya çalışmak gerekir. Çünkü nemli ortamda mantarların gelişmesi için uygun bir ortam oluşur. Her defasında çocuğa süt vermeden önce anne ellerini sabunla yıkamalı, bebeğin beslenmesinde kullanılan eşya ve emzikler sürekli temiz ve steril olmalıdır.

XIX yüzyılda yaşamış Fransız bilim adamı Claude Bernard şöyle demiştir ki, mikroplar hiçbir şey değildir ama çevre her şeydir. Vücutta asidik-bazik ortam bozulduğunda mantar için elverişli ekşi ortam oluşur. Onun varoluşunun temel nedeni çok şeker, çörek ve hatta inek sütünün kabul edilmesidir. Bu nedenle çocuğa süt veren anne sağlıklı beslenmelidir. Bebek yapay gıdalanırsa içeriği inek sütü olan karışımdan vazgeçmek gerekir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git