Hamile Kadınlar

Bebeklerin Uykusu Hakkında Annelerin Bilmesi Gereken Tüm Bilgiler

Bebeklerin Uykusu Hakkında Annelerin Bilmesi Gereken Tüm Bilgiler

Belki de tüm dünyada yeni doğmuş bebeklerin ailesini rahatsız eden en önemli endişelerden biri de bebeğin uykusudur.

Birinci endişe tabii ki, bebeğin anne sütü ile doyup doymamasıdır. Yeni ebeveynlerin en çok sordukları sorular ise “Bebekler gece nasıl uyur?”, “Bebek gece birkaç kez uyanır mı?” “Çocuğun uykusu nasıl olmalı?” dir. Bu konuda danışmanların kısmı “Bırak kendisi yatsın! Bebektir! Ağlayıp-ağlayıp yatacaktır!”, “Gece emzirme ki, bütün gece uyanmadan yatsın!”, “Yatmadan önce bir cam biberonla gıda ver ki, gece uyanıp meme istemesin! ” gibi tavsiyelerde bulunurlar.

Bu tavsiyeler başlı başına yanlış olmalarına açıklık getirmeden, basit bir bakışla ele alalım: “Gerçekten, çocuklar bebek yaşlarında tüm geceyi yatmalı mı?” Cevap kısaca, “Hayır” dır. Bilimsel araştırmalar, geceleri defalarca uyanarak uyumak çocuklar için yeteri kadar normaldir. Gözlemcilere göre çocuklar hayatlarının ilk yılında en az 1-2 kez gece uyanıyorlar. 3 ayından küçük olan bebekler ise her 2 saatte bir uyanabilirler. Bu durumlar normal olup, hatta bebeklerin sağlığı için de önemlidir. Dikkatinize verelim ki, bebeklerin midesi çok küçüktür, yeni doğmuş bebeğin midesinin büyüklüğü iri ceviz ölçüsünde, 1 aylığın ise yumurta boylarındadır. Bu demektir ki, kısa bir süre içinde acıktıklarında onların sık sık emzirmeye veya beslenmeye ihtiyaçları var.

Uykudan sık sık uyanmak bebeklerin güvenliğini bakımından çok önemlidir. Belli araştırmalara göre anlaşılmıştır ki, uzun ve derin uyku uyuyan bebeklerin “beşik ölüm” veya Ani Bebek Ölüm Sendromu riski daha fazladır. Bebekleri kalın ve yoğun kundaklamak, onları başka odada tek yatırmak kesinlikle tavsiye edilmez.

Başka bir araştırmalara göre anlaşılmıştır ki, çocukların geceleri annelerine yakın uyuma istekleri fıtri bir ihtiyaçtır. Bu onlara muhafaza, emniyet ve rahatlık hissi verir. Ebeveynler bebeğin gece uyanmalarına ve ağlamalarına mutlak şekilde cevap verilmelidir. Çünkü bebekler kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğine sahip değildiler.

Eğer bebek gece uykusundan uyanırsa sebepleri şunlar olabilir:

  •  Bebeğe sıcak veya soğuktur.
  •  Bebek açtır.
  •  Bebeğin bezi değiştirilmelidir.
  •  Bebek sadece kucak sevgisini almak istiyor.
  •  Bebeğin ağlamasına ve uyanmasına büyüklerin karşılık vermemesi bebeklerde ciddi strese neden olur ki, bu da onların beyin gelişimine engel olur.

Şimdi de hazır gıda ile beslenen bebeklerin daha uzun ve derin uykuya sahip olduklarına cevap verelim. Yapay gıdalar küçük bebek midesinin sindirimi zor olan besinlerdir. Fakat ebeveynler ayrıca unutmamalıdırlar ki, yapay gıda ile beslenen bebekler anne sütü ile beslenenlere göre daha fazla gazlılık, mide sancıları ve sindirim sorunları yaşarlar ki, bu da onların gece tatlı uykularına mani olur. Üstelik araştırmalar gösteriyor ki, daha büyük olan çocuklara yapay gıda fazla uzun ve derin uyku sağlamıyor.

Swansea Üniversitesi’nde Dr. Amy Brown tarafından 700’den fazla 6-12 aylık çocukların gözlemi üzerine araştırmalar yapılmıştır. Anlaşılmıştır ki, onların % 78 i geceleri birkaç kez uyanması hatta bu aylarda da tamamen normaldir. Gözlenen çocukların sadece% 20’si tüm geceyi yatıyorlar. Ayrıca yapay gıda alan çocuklar da anne sütü ile beslenen bebekler gibi geceleri uyanıyorlar. Hatta ek katı gıda alan çocukların da uykusunda hiçbir değişiklik kayda alınmamıştır. Bazen çocuklar veya bebekler de yetişkinler gibi sebepsiz olarak da, uyanabilirler. Bunu açlık ile ilişkilendirmek doğru değildir.

Sonuç olarak ebeveynleri çocuklarına ve onların isteklerine karşı duyarlı ve dikkatli olmaya çağırıyoruz. Çoğu durumda bebeklerin uyanması ve ağlanması nedenleri oldukça önemli ve ciddi olabilir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.