Bel-karın çektirme ile hamile kalınır mı?

Her aile kuran çift çocuk sahibi olmak istiyor. Bazı ailelerde gebelik sık gerçekleşse de, bazılarında belli sebeplerden dolayı gebelik gerçekleşmiyor.

Bu zamanda ise çoğu kadınlar doktora başvuruyor, ya da bazı söylentilere inanarak tıp dışı yöntemlere başvurulmaktadırlar. Böyle yöntemlerden biri ise çoğu kadınların yöneldiği bel çekme yöntemidir. Bazı evliliklerde bile kaynanalar gelinleri bel çektirmeye mecbur ediyorlar. Bu yöntemle bir an önce kadının hamile kalacağı düşünülüyor.

Bel-karın çektirmeyle hamile kalmanın bilimsel bir temeli var mı?

Jinekologlar sağlıkla ilgili herhangi problemi olmayan kadının ilk 1 yılı beklemek zorunda olduğunu vurguluyorlar. Rahminde sorunu olmayan genç kadınlar ilk 6 ay ve 1 yıl bekleyebilirler. Beden bu zaman zarfında kendini yeniler. Gebe kalmamak normal sayılabilir.

Defalarca cinsel münasebette bulunulduğu takdirde bir yıl içinde hiç hamilelik kalınamıyorsa, bu zaman kısırlığı düşünmek gerekir.  Eğer yaş 35 den yukardaysa veya herhangi sorunu varsa, bu zaman vakit kaybetmeden doktora başvurulabilir. Teşhise göre de tedavi başlayabilir.

Bazı doktorlara öre normal olarak kadınların çoğunda rahim öne doğru eğik olur. Kadınlar böylelikle kolaylıkla hamile kalıyorlar. Bu, tamamen normal bir durumdur.

Bazı doktorlar ise çocuk olmamanın yani gebe kalamamanın sebebini rahimin eğikliğinde görürler. Rahimin eğikliği kısırlığın nedeni sayılmaz. Tıpta fikse edilmiş eğrilikler denilen terim var ki, bu zaman rahim eğriliği kısırlığın sebebi sayılabilir. Fikse edilmiş dediğimiz eğrilikler yumurta boruların tutulmasına neden olabilir. Bu zaman da yumurta hücresi boruya geçemiyor.

Bununla birlikte, karındaki anormal komşuluklar veya rahim duvarının herhangi bir kısmı kısırlığın ana nedeni olarak kabul edilir.

Yukarıdaki bilgilerden e anlaşıldığı gibi, rahimin eğriliği kısırlığın nedeni değil, kısırlığa neden olan faktörün sonucudur. Yani bel çektirme ile gebe kalma diye bir şey yoktur.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git