Hamile Kadınlar

Bir aylık bebeğin beslenmesi

Bir aylık bebeğin beslenmesi

Çocuğun dokuz ay sonra doğmasını özlemle bekledikten sonra genç anneleri düşündüren tek şey çocuğun beslenmesidir. Bebeğin istediği ise sıcak anne kucağıdır. Yeni doğan bebekler korumasız, savunmasız ve tamamen kendi annesinde bağlıdır. Peki, ne yapmak gerekir? Bu soru tüm anneleri düşündürür, ama kendi evladının anne sütü ile beslemek isteyen anne, bu soruyu aklına getirmez ve bebeğine anne sütü verir.

Annesinin meme ucunu ağzına alan bebek ise hevesle kendini doyurmaya başlar. Hatta kısa süre geçtikten sonra ana kucağına bebeğini aldığında çocuk kendisi hevesle memeyi arayıp buluyor. Anne sütü ile beslenme çocuğun sağlıklı büyümesinin sigortasıdır.

Çocuğun sağlıklı beslenmesi için anne en az bir yıl süreyle onu emzirmelidir. Süt genellikle doğumdan sonra gelmeye başlıyor, ilk gelen anne sütünün içeriği ise önemli olan immünoglobulin  (Ig – antikor) ve antitoksinlerle zengindir. Bu maddeler ise çocuk vücudunun korunması ve sindirimin normalleşmesi için çok önemlidir. Bazen ise annenin sütü çocuk dünyaya geldikten 3-5 gün sonra artmaya başlar. Bu zaman annenin memeleri şişer ve bazen ağrılı olur. Böyle belirtiler meydana çıktığı zaman ise hemen çocuğu emzirmek gerekir, yoksa laktostaz ve mastit oluşabilir. Bunu önlemek için, bir jinekolog genç anneyi bilgilendirmeli çünkü bazı anneler çocuklarını serbest besleyemiyor.

Eğer bebeğiniz tamamen doymuşsa ve süt konusunda hiçbir probleminiz yoksa o zaman emzirmediğiniz zaman aralığınızda memede yeniden süt birikiyor. Hatırlamak gerekir ki, çocuklar meme ucunu tamamen ağzına almalıdır.

Emzirme ile ilgili sorunlarınız varsa ve daha az sütünüz olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizi doyuramıyorsa, bir doktora danışmanız önemlidir. Hatırlamak gerekir ki, yaşamının ilk aylarında çocuğu doğru beslemek gerekir ki, onun vücudu sağlıklı gelişsin. Bırakın sizin çocuğunuz ne kadar meme emmek istiyorsa, o kadar da süt emsin. Bu zaman hem çocuğunuz doyacak, hem de memenize gelen süt akışı miktarı çoğalacak.

Yeni doğmuş çocuğu gün boyunca on defadan az olmamak şartıyla emzirmek gerekir. Gerekirse bebeği gece saatlerinde de bir kez emzirin. Emzirirken, anne uygun duruşu seçmelidir. Bu hem anne hem de çocuğun rahat olması için önemlidir. Bir bebek emzirildiğinde, bebek annesinin ısısını da hissetmelidir.

Bebeğe emzik vermek doğru sayılmaz. Yeni doğan çocuğa su, çay, çeşitli demlemeler vermek tavsiye edilmez. . Çocuğun odasındaki sıcaklık 40 ° C’den yüksekse, çocuğa verilen süt miktarı çok yüksek ve yeterli olmalıdır.

Anne sütünün çok ve besin maddelerince zengin olması için ise anne kendi beslenmesine dikkat etmelidir. Anne sütünün bileşimi onun tükettiği gıdalara bağlı olur. Anneler çocuklarının sağlıklı büyümesi ve kaliteli sütün olması için kaliteli besinler tüketmelidirler. Çocuk emziren annenin hangi besinlere karşı alerjisi varsa, bu gıdalardan vazgeçmelidir. Bu çocuğun midesinde sorunların oluşmaması içindir. Annelere kaliteli ve zararsız besinler önerilir.

Genç anneler, çocuğun ilk aylarında uygun beslenmenin normal büyümesi için vazgeçilmez bir koşul olduğunu unutmamalıdır. Normal beslenen çocuğun hayatının ilk ayında ağırlığı en az 800 gram, boyunun uzunluğu ise 3 cm artıyor.

Eğer çocuğu suni beslenme ile beslemek gerekirse o zaman çocuk doktoruna danışılmalıdır. Beslenme sırasında suni besinin içeriği ve hazırlanma kuralını doğru incelemek gerekir. Hazırlanmış yiyeceği saklamak doğru değildir. Başkası için hazırlanan gıdayı çocuğa kesinlikle verilemez. Çocuğa verilen gıdanın sıcaklığı hazırlanma kuralında yazıldığı gibi olmalı ve steril kapta çocuğa verilmelidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.