Boş gebelik nedir? ve Boş Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

Boş Gebelik Neden ve Nasıl Olur?

Boş gebelik tıpta birçok isimi vardır. Bu isimler blighted ovum, anebriyonik gebelik veya anembriyonik gestasyon dur.

Hamilekadınlar.com olarak bu gün sizlere boş gebeliğin ne olduğunu, boş gebeliğin belirtilerini ve boş gebeliğin tedavisinin nasıl yapıldığını açıklayacağız.

Boş gebelikte gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta olduğu halde, içerisinde embriyonun yani fetüsün bulunmamasıdır.  Boş gebelikte görülen düşüklerin nedeni incelendiği zaman en çok nedenin kromozomlarda oluşan anormallikler olduğu tespit edilmiştir.

Boş gebelik neden olur? diye merak ediyorsanız hemen cevap verelim. Boş gebeliğin en sık nedenlerinden bir tanesi de sperm veya döllenmiş yumurtadaki genetik bozukluklardan ileri gelmektedir. Diğer bir nedende döllenmiş yumurtanın ileriki safhalarda meydana gelen hücre bölünmeleri sırasında oluşan problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu sorunlar ve problemler sonucunda embriyo oluşmadığında gebelik ilerlemesi son bulacaktır. Anne adaylarının boş gebeliğin kalıtsal olmadığını bilmeler gerekir ki üzülmesinler ve endişeye düşmesinler. Sadece o andaki gebelik boş gebelik olmuş olur ama bir sonraki gebeliğin boş gebelik olma olası çok düşüktür. Bu yüzden gönüllerini ferah tutsunlar. Eğer boş gebelik bir bayanda 2 veya daha fazla üst üste tekrarlıyorsa demek ki ya annenin yada babanın genetiğinde bir problem var.

Kısacası boş gebelikte gebelik kesesi gelişirken içinde ya embriyo olmaz veya olsa bile embriyo gelişimi olmaz.

Boş Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri normal bir gebelikten hiç farklı değildir. Gebelik testi sonucu pozitif çıkmaktadır. Tespiti için muhakkak ultrasona girmek gerekir. Ultrasonda gebelik haftalarına göre embriyo görülmesi gerekirken embriyo gözükmüyor. Yani gebelik kesesi var büyümüş ama için embriyo yoktur. Boş gebelikte karın krampları ve vajinal lekelenmeler belirtilerdir. Vajinal lekelenmeler ve kanama boş gebeliğin kendini sonlandırmaya başladığının göstergesidir. Eğer bu belirtiler sizlerde gözükmeye başladıysa düşük yapma ihtimali olduğundan bu durumda hiç durmadan doktorunuza başvurmalısınız.

Boş Gebelik Nasıl Tedavi edilir?

Boş gebeliğin tedavisinde dilatasyon ve kürtaj işlemi yapılır. Yani rahim ağzı genişleterek gebelik ürünü olan gebelik kesesi kürtaj işlemi ile dışarı çıkartılır. Çıkartılan bu gebelik ürünleri incelenmek üzere patalojiye gönderilip inceleme yapılır.

Dilatasyon veya kürtaj işlemi her iki işlemde ağrılı olabilir. Bu ağrıları yok etmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılıp kısmen ağrı kesilir.

Anembriyonik gebelikte kürtaj olan bir bayan adet döneminin bitiminde tekrar gebe kalmaya deneyebilir.

Bu makalede Boş Gebeliğin nedenleri, boş gebeliğin diğer ismi, boş gebeliğin tedavisi, boş gebeliğin belirtileri ve Boş Gebelik / Hamilelik nedir? konularına değinmiştir.

 

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git