Çalışan hamile kadınlar iş hayatında nelere dikkat etmelidir?

Çok yorucu ve gergin işi olmayan hamile kadınlar hamileliklerinin son haftalarına kadar rahatlıkla çalışabilirler. Ama iş vakitleri ve biçimi hekimleri tarafından değerlendirilmelidir. Bu yazımızda çalışan hamile kadınların iş hayatında ve ev ortamında daha sağlıklı bir gebelik dönemi için dikkat etmesi gereken kuralları belirtmeye çalışacağız.

Sabah yemeğini mutlaka yiyin!

Çalışan hamile kadınlar en sağlıksız beslenen gruptur. Bunun sebebi de sabah işe giderken evden çabuk çıkmak için hiçbir şey yememek, öğle işyerinde verilen yemeği değiştirme imkânının olmaması ve aynı yemeği yemek yerine doyurucu olmayan şeylerle vücudu aldatmak, akşam yorgun argın eve gelince yine ev işleriyle meşgul olduğu ve yemek pişirdiği için akşam yemeğini yememek. Bunu gidermek için sabah daha çabuk uyanıp kahvaltı yemek, öğle yemeğini evden getirmek ve akşam da ev işleri ve yemek pişirmek için ev halkından yardım istemek gerekir.

Yanınızda hep ceviz ve fındık olsun.

Sağlıklı bir hamilelik süreci yaşamak için çalışan kadınlar özellikle beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmelidirler. Temel besin maddeleri olan et, yumurta, baklagiller, süt ve süt ürünleri, meyve-sebze, tahıllar yeterince kullanılmalı, şeker ve yağ dengesi korunmalıdır. Şeker ve yağ miktarı yüksek gıdalar besleyici özellikleri az ve kalorisi çok yüksek olduğu için az kullanılmalıdır. Fakat fındık ve ceviz gibi kuruyemişler yüksek kalorili olmadığı için ve antioksidan etkisi nedeniyle iş yerinde hep yenmelidir.

Günde iki bardaktan fazla çay içmeyin.

Gebe kadınların günlük kalori ihtiyacı diğer kadınlara oranla 300 kalori daha fazladır. Bu yüzden de onlar daha yüksek kalorili besinler yemeye üstünlük vermelidirler. 3 ana ve 3 ara yemek olmak üzere 6 kez yemelidirler. Hamileler suyu öncekine nazaran daha fazla içmelidirler. Kahve ve çayı günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gereklidir. Ara yemeklerde lifli ve kepekli besinler sindirim sistemi için yararlıdır. Ayrıca ara yemeklerinde havuç, elma gibi meyve ve sebzeler, meyve suları, süt ve süt ürünleri, sütlü tatlılar da rahatlıkla kullanılabilir.

Tabanı yüksek olmayan ayakkabı giyin.

Anne olmaya hazırlanan kadınlar işte ve günlük yaşamlarında rahat hareket etmek için hafif ve bol kıyafetler giymelidirler. Özellikle de terlemeyi artıran sentetik kumaşlar yerine daha sağlıklı olan pamuk kumaşlardan yapılmış elbiseler giyinirlerse, daha iyi olur. Kıyafet olduğu kadar ayakkabı seçimi de bu dönemde oldukça önemlidir. Tabansız veya topuklu ayakkabılar bel ağrılarına neden olabilir diye hamilelerin rahat olmaları için tabanları yüksek olmayan ayakkabılar giymek gereklidir.

2 saatte bir 10 dakika mola verin

Hamile kadınların çalışma odasının aydınlık ve iyi havalandırılmış olması çok mühimdir. Klimanın doğrudan üstüne vurmadığı bir yerde dirseklerin 90 derece yükseklikte dura bileceği bir masa ve rahat koltuk kullanmalıdırlar. Uzun süre dinlenmeden çalışmak kas ağrılarına ve kan dolaşımı sisteminde bazı sorunlara neden olabilir. Bunun olmaması için, özellikle çalışan hamilelerin 2 saatte bir ayağa kalkıp ofis içinde dolaşması ve bu zaman basit kol, bacak ve boyun hareketleri yapması bu açıdan faydalıdır.

Arabayı kendiniz sürerek işe gitmeyin.

İşe otobüs veya metroyla ya da eşinizin yönettiği araçla gitmeniz rahatınız ve sağlığınız için gereklidir. Eğer arabayı kendiniz sürüyorsanız, emniyet kemeri takmaya özellikle dikkat etmelisiniz. 32. haftadan sonra kısa mesafelere gitmek dışında hamilelerin araba sürmemesi gerekir.

Evde dinlenin ve sporla meşgul olun.

Çalışan ve günün büyük bir bölümünü ayaküstünde geçiren hamile kadınlar evde ayaklarını yukarı kaldırarak istirahat etmelidirler. İşten sonra evde yürümek veya spor hareketleri yaparak kan dolaşımını düzeltebilirsiniz. Haftada 2-3 kez yüzmeye gitmek, her gün en az 20 dakika hızlı adımlarla yürümek ya da sporla uğraşmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Gece yatmadan önce ılık su ile yıkanmak sizi rahatlatacak ve çabuk uykuya gitmenize yardımcı olacaktır.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git