Çocuğun beyninin gelişimi için her akşam bunu yapın

Gece uykusundan önce anlatılan veya okunan gizemli-sihirli masallar çocukların her yönden gelişmesi için en az ana kaygısı kadar önemlidir. Bu zamana kadar masalların çocuk vücudu üzerinde olumlu etkisi bilimsel olarak tam araştırılmamıştı.

Son günlerde “Psychological Science” dergisinde yayımlanan araştırma tıp dünyası için asıl atılım oldu. Öyle ki, çocuk doktoru, psikolog ve psikoterapistlerden oluşan uzmanların yer aldıkları bu araştırmada masalların çocukların zihin ve bütün vücuduna faydaları listelendi.

Ortaya çıktı ki, geceleri çocukların dinledikleri masallar onların hafızasını güçlendirmekle birlikte, yaratıcılık becerilerini de oluşturur. Aynı şekilde ebeveynlerle çocukları arasındaki bağları güçlendirir. Ayrıca, masal dinlerken çocukların kelime haznesi zenginleşir.

Amerikalı bilim adamlarına göre her gece masal dinleyen 3-5 yaşındaki çocukların sol beyin yarım küresi daha aktif gelişir. Tıbben de bilindiği gibi, sol beyin yarım kürede, konuşma, hayal, algı gibi özellikleri oluşturur ve hızlı gelişimi doğrudan bu faktörlere olumlu etkisi vardır. Masallar ayrıca çocuklarımızın sinirlerini yatıştırır, sinir sistemine olumlu etki gösterir. Ebeveynlerle iletişim kurmak doğrudan bir güvenlik duygusu olabilir ve cesaretlerini güçlendirir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git