Çocuğun sağlıklı olması için neler yapılmalı?

Bütün anneler ister ki, çocuğu sağlıklı büyüsün ve mümkün olduğunca az hastalansın ve hiç ağrısı olmasın. Peki, parka, bahçeye, okula giden çocuğu mikrop, virüs ve çeşitli enfeksiyonlardan korumak mümkün mü? Ünlü Ukraynalı çocuk doktoru Eugene Komarovsky ” Elbette mümkündür”  diyor

Çocukların sağlığı için uzman çocuk doktorundan ebeveynlere önemli tavsiyeler

Mümkün olduğunca temiz hava
Çocuğunuzu mümkün olduğunca temiz havaya çıkarın. Bu yüzden televizyon,bilgisayara ve benzer cihazlara “hayır” deyin, çocuğu da alıp parka,çocuklar için temiz havada tasarlanmış eğlence merkezlerine gidin. Koşmak,atlamak, salınım, kaymak, futbol oynamak çocuğun “işi olduğunu unutmayın. Bu yüzden çocuğu öyle giydirmek gerekir ki, aktif hareket edebilsinler ve terlemesinler.

Yazın çocuğu en popüler, elit tatil merkezlerine değil de köye götürün. Güçlü bağışıklık için temiz havadan, ağaçtan kesilmiş meyveden, inekten hemen sağılmış sütten, çayda yüzmekten ve ot üstünde yalın ayak koşmaktan iyi bir şey olamaz. Büyükanne ve büyükbabayla geçirdiği yaz aylarında topladığı enerji çocuğunuza 1 yıl için yetecektir.

Çocuk odasını en elverişli hale getirin
Organizma için en iyi sıcaklık 20 derecedir. Havanın rutubeti ise yüzde 50’den az olmamalıdır. Çocuk odasını sık sık silmeyi, havalandırmayı unutmayın. Bunu özellikle de çocuğu yatmaya götürmeden önce yapın. Toz toplayan her şeyi halı, ağır battaniye, yumuşak mobilyaları çocuğun odasından mutlaka çıkarın.Çünkü genellikle alerji oluştururlar.

Çocuk hastalıklarından korkmayın
Çoğu ebeveyn çocuğu bahçeye bırakıp bırakmamaktan tereddüt ediyor. Buna sebep ise onun suçiçeği veya kızamık olmasından endişe etmeleridir. Bundan kaçınmak gerekmez. Çocuk bahçede olmasa bile, okulda bu enfeksiyonu mutlaka kapacaktır. Çocuk ne kadar büyük olursa, bu hastalığı bir o kadar ağır geçirecektir. Bu yüzden de çocuk hastalıklarının çocuklukta olması daha faydalıdır.

“Temizlik,temizlik” deyip çocuğu bıktırmayın
Yüksek hijyen kuralları ile büyütülen, temizliğe alışık çocuklar virüs ve mikroplar için ideal yerdir. Az miktarda toz ve kir onun bağışıklık sistemini çökertebilir. Bu yüzden de gezmeye gittiğimizde, elma elinden yere düşerse, onu alıp bezle silin ve verin yesin. Korkulacak bir şey olmayacak.

Eczanelerde satılan ilaçlarla fazla haşır neşir olayın
Çünkü eczanelerde satılan ilaçların tümü kimyasal maddelerden hazırlanır. Çocuklarınızın tüm önemli vitaminleri doğal yolla (meyvelerden, sebzelerden, yeşilliklerden) temin etmesine çalışın.

Çocuğa zorla yemek yedirtmeyin
Çocuğun sağlıklı, fakat yemek istemiyorsa, onu zorlamayın. Yemek istemiyorsa, çocuğa top verin oynasın, koşsun. Sonra göreceksiniz ki, çocuk kendisi “anne, acıktım, yemek istiyorum” diye bağıracaktır.

Çok tatlı yemesine izin vermeyin
Hızla sindirilen karbonhidratlar şişmanlamanın başlangıcı olan ilk adımlardır.Bu nedenle, çikolataları, kekleri yemesinler ve kolaları da içmesinler. Muz, üzüm,ayva, nar ve diğer meyvelerden tatlı ihtiyacını karşılasınlar.

Çocuğun bağırsağının düzenli çalıştığını kontrol edin
Düzenli kabızlık çocuğun bağışıklığını zayıflatır. Bu yüzden de çocuğun bağırsağı saat gibi çalışması gerekir. Böyle olması için de çocuğun beslenmesinde daima lifler, sebzeler, tam tahıl ekmeği olmalıdır.

Çocuğu bahçe ve çevre ortamına önceden hazırlayın
Onu bahçe moduna geçirin. Bahçe saatinde yatırın, bahçe saatinde yedirin.Çocuğun başka çocuklarla iletişimini sınırlandırmayın. Genellikle büyükbaba ve büyükannesinin yanında kalmasına izin verin.

Böyle olursa, bebeğiniz bahçeye daha sık alışacak. Psikolojik stresten uzak olacaktır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git