Hamile Kadınlar

Çocuğunu Dövenlere Psikolog Uyarısı

Çocuğunu Dövenlere Psikolog Uyarısı

Dövmek – çocukları kontrol etmek için sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bazen ebeveynler düşünüp iyi yollar aramak yerine daha kolay olan fiziksel şiddete başvururlar.

Maalesef, bu tip “terbiye” yöntemi ülkemizde çok kullanılır. Bu yöntem çocukta zayıf vicdan ve ahlak gelişimine yol açar. Günümüzde insan serbest düşünebilmek, her duruma uyum esnekliğine sahip olmalıdır. Şiddetle büyüyen çocuklarda esneklik yok olur ve daha kindar olurlar. Çocuğu döverek cezalandırmak onda zayıf vicdanın oluşmasına yol açıyor. Çünkü:

Çocuk yaramazlık yaparken dövülürse, yaptığının karşılığını ödemiş olduğunu düşünür ve bu zaman yaptığının kötü sonuçlarını düzeltmek için çaba göstermesine gerek duymuyor.

Dövülmek çocukta ebeveynlerine karşı saldırgan yapar. Çocuk yaptığının kötü bir şey olduğunu bilip, kendini suçlu hissetmek yerine, onu döveni suçlar.

Çocuğun ebeveynlerinden zayıf, daha güçsüz, daha aciz olduğunu bu şekilde öğrenmesi onu utandırarak, ebeveynlerine karşı güvenini sarsıyor.

Çocuk ebeveynlerinin davranışlarını taklit ederek, sorunlarını saldırganlıkla çözmeye çalışır. Sinirlendiğinde dövmeye el atıyor. Böylece, fiziksel ceza çocuğu dürüst olmamayı öğretir! Bazı durumlarda çocuğu yanlış bir hareketten korumak için anne-babaların vurmaktan başka çare olmadıklarını görüyoruz. Ama anne-baba bazen çaresiz kalıp çocuğa vurmak mecburiyetini kendinde hissediyorsa, hiç olmazsa şu notları dikkate alsınlar.

Çocuk dövülürken dikkat edilmesi gerekenler

  • Söylenen sözü anlayan 6 yaş üstü çocuk vurmanın gereği de, faydası da yok.
  • Sözden anlamayan çocuğun arkasına veya eline bir-iki tokat vurmak yeter. Başa yüze tokat vurmak, kemer, sopa gibi şeylerden istifade etmek çok zararlıdır. Bu, ana-babaya değil, zalimlere yaraşır.

Çocuğa vurmak aslında zararlıdır. Ancak aşağıdaki durumlarda son çare olarak buna müracaat edilebilirler:

  • Çocuk başkasına kasten ve bilerek zarar verirse;
  • Sürekli uyarıya rağmen, kötü hareketinde ısrar ediyorsa; (Örneğin, elektrik akımı ile, gazla oynamak)

Elinizden geldiği kadar dövmekten uzak olmalı, söz anlayan yaştaki çocuğu sözle anlatmalı, vurmayı yararlı olduğu zaman seçmeli, sinir ve gerginlik sırasında dövme kesin kullanılmamalıdır!

Son olarak söylemek isteriz ki, çocuk sahibi olmak büyük sorumluluktur. Anne ve babalar çocuğun terbiyesinde fiili ve fikri işbirliği yapmalıdırlar.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.