Çocuk emziren annelerin doğum kilolarını vermek için yararlı ipuçları

Doğum sonrası kadınları rahatsız eden asıl sorun kilodur. Gebelik sırasında vücutta oluşan fazla kiloları vermek o kadar da kolay olmuyor. Peki, bu sorundan nasıl kurtulmak olur?

Çocuk emziren annelerin doğum kiloları verme konusunda çocuk doktorundan yararlı ipuçları

Süt veren annelerin doğum öncesi kilolarına dönmek için telaşlanmamalıdırlar. Bu süre 6-12 ay ve daha fazla sürebilir: “Emzirme, aslında, kilo vermenin en güzel yoludur. Emziren kadın zayıflama diyetleri uygulamaz. Sadece unlu, yağlı, şekerli gıdalardan uzak durmalı, sıvı tüketimini artırmak gerekir.

Özellikle emzirme döneminde anneler stresten uzak durmalı, iyi beslenmeli ve anne olmanın hoş sevincini yaşamaya çalışmalıdırlar. Onlar daha çok kalsiyum bakımından zengin süt, yoğurt ve peynir kullanmalıdırlar. Ayrıca günde 1 adet yumurta, 1-2 porsiyon etli, sebzeli yemek yemelidir.

Çocuğun ilk 3 ayında oluşan şişkinliği atlattıktan sonra kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur, portakal, domates, yeşilbiber (mevsime uygun), taze soğan ve diğer mevsimsel, C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler yemelidir.

Emziren anneler fazla kilolarını vermek için beslenmesinden çıkarılması gerekenler

Bu dönemde annelerin menüsünde sosis, sucuk, konserve ve başka katkı maddesi içeren gıdalar kesinlikle olmamalıdır. D vitamini için bol güneşlenmeye çalışmalıdırlar. İyotlu tuzdan, meyve kurularından bol kullanarak iyi enerji, demir ve kalsiyum gibi mineraller sağlarlar.

Çay içmemelidirler, yerine nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları içilebilir. Hazır meyve suları, gazlı ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran içmelidirler. Bunun için pekmez iyi demir kaynağıdır. Doktorla danışmadan ilaç kullanmayınız.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git