Çocuklar doktorlardan neden korkarlar?

Ebeveynler çocuklarını doktora götürdükleri zaman hem çocuklar, hem de ebeveynlerin kendisi büyük stres yaşarlar. Çünkü çocukların çoğunluğu doktora gitmeyi hiç de iyi karşılamıyor.

Michigan Üniversitesi bilim adamları çocukların doktorlardan korkma sebebini araştırdılar. Onlar bunun için 700 ebeveyn arasında anket düzenledi.

Araştırmalar gösterdi ki, 2-3 yaşındaki çocukların % 66-sı iğneden korkuyor, yüzde 43’ü ise tanımadıkları insanlardan korktukları için ağlıyor. 4-5 yaşındaki çocuklar da iğneden korkuyor. Bu yaştaki çocukların yüzde 89’u iğneden, yüzde 14 ise tanımadıkları insanlardan korkuyor.

Korkmanın başka bir nedeni de daha önce doktora gittikleri zaman çocuklarda kalan fobidir. Çocuk o günü unutmuyor ve bu olayın tekrarlanmasından korktuğu için ağlıyor.

Uzmanlar bildirir ki, ebeveynler çocuklara dikkat etmediğinde, doktorların tavsiyesine uymadıklarında böyle durumlar meydana gelir.

Uzmanlar bildirirler ki, çocukların doktordan korkma nedeni bazen ebeveynlerin kendileridir. Onlar çocukları doktor ve iğne ile korkuttukları için onlara psikolojik travma geçiriyorlar.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git