Hamile Kadınlar

Çocuklar için çok zararlı olan gıdalar ve yiyecekler

Çocuklar için çok zararlı olan gıdalar ve yiyecekler

Çocuğunuzun gıda menüsüne çeşitli yiyecek gruplarının dâhil edilmesi çok önemli olduğu gibi belli bazı ürünler de vardır ki, onların çocuklara vermekten kesinlikle kaçınılması tavsiye edilir. Peki, çocuklara verilmesi zararlı olan ve verilmesi kesinlikle tavsiye edilmeyen besin ürünleri nelerdir? Bu makalemizde çocuklara verilmesi zararlı olan beş gıda ürünü hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Şeker
Şeker, bağışıklık sisteminin ana zayıflatıcısı olduğundan, bağışıklık uyarıcı (arttırılmış) gıda menüsüne şeker kullanılmamalıdır. Hatta 100 gram miktarındaki şeker bağışıklık sistemini % 50 oranında zayıflatmakta. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi daha 1973 yılında şeker kullanımdan dolayı yarım saat sonra bağışıklık sistemini zayıflatma etkilerinin oluşumunu ve bu etkilerin beş saate kadar devam ettiğini belirtmiştiler. Sakaroz (beyaz şeker) herhangi besleyici maddelerden yoksundur.

Ayrıca, şekerin sindirimi için önemli besleyici maddeler gereklidir ki, bu da çocuğun vücudunda bulunan besleyici elementlerin tüketimine neden olur. Şeker çeşitli gizli şekilde mevcut olduğundan başka, ayrıca özellikle çocuklar için hazırlanmış hazır gıda ürünlerinin içeriğinde de var. Çoğu çocuk gıda üreticileri gıda ürünlerinde şeker kullanıyor. Peki, gizli şeker nedir? Ürünlerinin üzerindeki yazıları dikkatle okuyun: sakkaroz, glikoz, şeker şurubu, maltoz, dekstroz, laktoz, bal, altın şurubu, mısır şurubu, pekmez, hidrolize edilmiş nişasta, früktoz, konsantre meyve suyu.

Tuz
Gıda Komisyonu raporuna göre % 46-sı test edilen çocuk gıda ürünlerinin bünyesinde tuzun miktarı normalden fazladır. Aslında çocuk gıdalarına tuzun ilave edilmesi yasaktır, ama küçük çocukların çoğuna henüz çok küçük oldukları halde yetişkinler için öngörülen yemeği verirler. Çocuklar içinde çok tuz olan kızartılmış patates, lezzetli atıştırmalıklar, sosis ve sucuk ve tütsülenmiş yiyecekler kullanmamalı.

Fazla tuz çocukların böbreklerine fazla yük bindirir ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemli olan magnezyum gibi elementleri vücudun tuz ile savaştığı zaman tamam ile kayıp olur. Aşırı tuz kullanarak gelecekte kalp-damar hastalıklarına neden olabilir. Çocuğun bağışıklık sistemini ve sağlığını korumak için ürünlerin üzerindeki içerik yazılarına dikkat etmelisiniz.

Hidrojene edilmiş yağ
Hidrojene işlemi sıvı yağın kimyasal yapısına etki göstererek onu sıvı halinden katı veya yarı katı hale-margarine çevirmek için kullanılır. Bu süreç yüksek sıcaklık ve baskı altında hayata geçirildiğinde yağın yapısına zarar verir ve besin değerini yok eder. Bu yağ türleri önemli yağ asitlerinin vücutta metabolizmayı engeller. Hidrojene yağ sadece margarinin bünyesinde değil, ayrıca dükkânlarda satılan kurabiye, bisküvi ürünleri, krakerler ve diğer şekerleme ürünlerinin içeriğinde de var.

Kafein
Pek çok insan kafeinin kahvede bulunan istenmeyen bileşenlerden biri olduğuna inanır. Fakat bu madde ayrıca siyah ve yeşil çayda, kahvede, çikolata ve çikolata içecekleri ve kola gibi gazlı içeceklerinin içeriğinde de var. Kafein güçlü uyarıcıdır. O hem de, çocuğun bağışıklık sistemi için önemli ve gerekli olan öğelerin elde edilmesine engel olan güçlü anti-besleyici maddedir. 1995 yılında Okul Öncesi Çocuklar İçin Diyet ve Beslenme Anketine göre, dört yaşın altındaki çocukların yaklaşık dörtte biri çay içer.

Gençlerinizden bazıları ve hatta daha küçük çocuklarınız bir miktar kafein alıyorsa, bazı basit değişiklikler yapmaya çalışın. Gazlı kafeinli içecekleri sodalı meyve içeren içeceklerle, çay veya kahveyi kafeinsiz seçeneklerle değiştirilmesine çalışın ve yavaş yavaş tamamen onları beslenmenizden çıkarın. Genellikle zararlı ürünleri alternatif sağlıklı ürünleri seçmek zararlarından tamamen kurtarmak için daha kolay ve daha faydalıdır. Gençler için farklı meyve suları almaya çalışın. Sıcak siyah frenk üzümü çayı ve zevke göre ilave edilmiş bal çok hoştur.

Gıda Katkı Maddeleri
İmal edilmiş ürünlerin kullanımından kaçınmakla siz kimyasal katkı maddeleri saldırısından çocuğunuzun bedenini kurtarmış olacaksınız. Katkı maddeleri şunları içerir: boyalar, elyaflar, emülgatörler, stabilizatörler, katmanlar, yapay tatlandırıcılar, koruyucular, tat arttırıcılar, gizli katkılar ve çeşitli takviyeler. Onlar yemeğin iyi görünmesi için, hoş lezzetli olması için ve uzun süre bozulmaması için tasarlanmıştırlar. Yasal olarak bizim yiyeceğimize dâhil edilebilecek yaklaşık 400 çeşit katkı maddeleri mevcuttur, fakat kullandığımız gıdaların içerik listesinde kayıtlı olmayan 3500 çeşit madde vardır.

Bu katkı maddeleri çocuğun bağışıklık sistemine özellikle, esas detoksifikasyon işlevi gören karaciğer için ek rahatsızlığa ve yüke neden olabilir.

Özellikle bebek ve çocuklar için tasarlanmış hazır içecekler ve gıda ürünlerine gıda katkı maddeleri dâhil edilmemelidir. Fakat işte bu yiyecek ve içecekler yasaklanmış gıda katkı maddeleri ile doludur. Bu ürünler: lezzetli atıştırmalıklar, gazlı içecekler, cips, pudingler, sosisler, balık çubukları, dondurma ve şeker. Aşağıdaki ürünlerin kullanımını azaltarak veya tamamen kaçınılarak gıda katkı maddelerin zararından korunabilirsiniz:

  • Salam ve sosis ürünleri.
  • Hazır meyve suları ve meyve içecekleri.
  • Konserve hazır ürünlerden kaçının, çünkü onların içinde saklanma süresini artırmak için çeşitli eklentiler mevcuttur.
  • Hazır ürünler.
  • Gıda ürünleri doğal haline daha yakın şekilde yiyin. Örneğin, fırında pişmiş tavuk, tavuk nuggetlerinden kat kat faydalıdır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.