Çocuklar neden tırnaklarını yiyor?

Erişkinlerde kaygı, stres, depresyon tırnak yeme alışkanlığının oluşmasına neden olabilir. Bu durum çocuklarda daha farklı nedenlerden de ortaya çıkabilir. Neredeyse ailelerin çoğunda çocuklar tırnağını yiyor. Peki, bunun nedenleri hakkında hiç düşündünüz mü?

Büyüklerde olduğu gibi çocuklarda da stres, depresyon görülmektedir. Uzmanlara göre, tırnak yiyen çocuklar genellikle psikolojik gerginlik geçirerek bu alışkanlığa tutulurlar.

Ailede yaşanan şiddetli tartışmalar, boşanmalar, akrabalar birini kaybetme, okulda yaşanan sıkıntılar çocuğunuzu gerginliğe düşürüyor. Çocuk da bu durumlara karşı tırnaklarını yiyerek tepki gösterebiliyor.

Büyümek çok zor ve heyecanlı bir süreçtir. Bazen yetişkinler düşünürler ki, çocukların hiçbir sorunu olmuyor veya onların tek sorunu sabah yataktan kalkıp bahçeye ya da okula gitmektir. Aslında bu tamamen yanlış bir düşüncedir.

Çocuğunuz ile konuşarak sorunlarını öğrenebilir ve neden korktuklarını sorabilirsiniz. Eğer tırnak yemeye neyin neden olduğu ile ilgili ihtimaliniz varsa, bu durumun en kısa zamanda geçeceğini veya üstesinden nasıl geleceği hakkında konuşabilir.

Belli setler çekerek bu alışkanlıktan kurtulmak mümkündür. Çocuklarınızı cezalandırmak yerine onlara kulak verin ve meselenin ne olduğunu öğrenin.

Eğer çocuklarınızın sorunlarını çözmekte güçlük çekiyorsanız, mutlaka psikologdan tavsiye alın.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git