Çocuklar sabah kahvaltısında neler yemelidirler? – Ebeveynlerin dikkatine

Çocukların çoğu sabah uyanmak istemiyor ve aç olmadıklarını söylüyorlar. Bazen hazır yemeğin, ya da çocuğun sevdiği yemeklerin sofrada olmaması da onların iştahına etkiliyor. Ancak kahvaltı gece açlığından sonra vücudun yeniden enerji kazanması için çok önemlidir.

Gece acılığından sonra kahvaltı yememek kan şekerinin düşmesine ve buna bağlı çok şekerli, yağlı gıdalar yemek arzusunun doğmasına, öğrenme ve konsantrasyon yeteneğinin azalmasına neden olur. Kahvaltı kan şekeri olarak bilinen glikoz için kaynak niteliğindedir. Glikoz beyin için en önemli ve tek enerji kaynağıdır. Beynin fonksiyonlarını normal yerine getirmesi için yüksek miktarda glikoza ihtiyacı var. Araştırmalar gösteriyor ki, sabah yemeğini yiyen öğrencilerin konsantrasyon ve öğrenme yetenekleri diğerlerine oranla daha iyidir. Genellikle, sabah yemeğini yiyen insanların gün boyunca iş verimliliğinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmalarda kahvaltı yapan öğrencilerin:

  • Sınıfta daha başarılı oldukları;
  • Kavrama yeteneklerinin daha iyi olduğu;
  • Sorunları daha rahatlıkla çözdükleri;
  • Beslenme ile ilgili oluşan hastalıklara daha az yakalandıkları ortaya çıktı.

Çocukluktan edinilen alışkanlıklar gelecek yaşamın temelini oluşturur. Bu nedenle kahvaltı çocuğa erken yaşlarda öğretmekle ona sağlıklı bir gelecek vermiş olursunuz. Üstelik şişmanlık, kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi kalıtsal hastalıkların çoğundan da çocuğu koruyabilirsiniz.

Peki, sabah kahvaltısında ne yemeli?

Sabah kahvaltısında genellikle karbonhidrat kaynağı olan çavdar veya tam tahıllı ekmekleri, meyve, sebze, protein kaynağı olan peynir, yumurta, süt ve yoğurdu, yağ kaynağı olan ceviz, badem, fındık, zeytin, doğal reçel ve pekmez gibi sağlıklı besinler önerilir. Evde kahvaltı yemeye vakti olmayanlar için sandviç veya tost iyi bir seçenek olabilir. Poğaça, çeşitli tatlılar, hamburger gibi gıdalardan sabah kahvaltısında mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Aperatif için taze ve kuru meyveler, ceviz, badem, fındık gibi yağlı çerezler, kutu sütler veya doğal meyve suları gibi pratik taşınabilir gıdalardan kullanılabilir. Sabah yemeğini yiyen öğrenciler dersleri daha iyi kavrıyorlar

Kötü veya normalden az beslenmenin zayıflığa veya şişmanlığa, diş çürüklerine, kansızlığa, iyot eksikliğine neden olduğunu çoğumuz haberdarız.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git