Hamile Kadınlar

Boyama Yapmanın Çocuklara Faydaları

Boyama Yapmanın Çocuklara Faydaları

Çocukların resimleri ve şekillerin boyaması, bazen ebeveynlere anlamsız uğraş gibi görünse de, psikologlar bu şekilde düşünmüyorlar. Çocuklar için zaman yararlı ve ilginç geçirmenin en basit ve uygun yollarından biri boyamadır. Bu tür meşguliyet bir buçuk yaşında olan çocuklar için de uygundur.

Herhangi bir nesneyi boyarken, çocuk şekil ve renk tanımayı geliştirir ve dikkatini geliştirir. İlk şekillerde güneş yeşil, timsah turuncu olabilir, merak etmeyin, her şey normaldir. Çocuk dünyayı kâğıt üzerine aktararak, renkleri keşfetmeye çalışır. Bu onun için kolay değil. Bu zaman şeklin özelliklerini ve renkleri anlatabilirsiniz. Bu şekilde, çocuğun bakış açısını genişletiriz.. Başlangıç ​​için çocuğa basit eşyaları boyatın, örneğin; top, elma vb.

Boyama sırasında, düşüncenin gelişimi ile yazı alışkanlığının benimsenmesi gelişir. İlk önce resmin üzerinde küçük detaylar, açılar veya karmaşık kıvrımlar olmamalıdır. Resimlerin kenar çizgileri çok kalın 1 cm ye kadar olmalıdır. Bu, doğal kusurları gizlemeyi sağlar ve özgüven yaratır. Çocuğun yaşı arttıkça resim küçük detayların ilavesi ile karmaşık olabilir.

Küçük motor becerisinin gelişimi yanı sıra çocuğun iradesi de gelişir. Öyleki, resmin kenarına boyamanın taşmamaya çocuğunuz çalışmalıdır. Boyama hem de çocuğunuz dikkati ve sabrı geliştiriyor.

Boyama bebeğinizin yaratıcı dünyasını, sanat zevkini şekillendirir. Renklerin karıştırılması, yeni renklerin ve çalarların alınması yaratıcı olarak kabul edilir ve bu çocuklar için ilginç ve sihirli bir süreçtir. Eğer çocuğunuzun çalışmalarından oluşan bir küçük sergi düzenleyerek, yakınlarınıza dostlarınıza gösterirseniz, bu onun hoşuna gidecek ve etkinliğinden emin olmayı sağlayacaktır.

Boyama- resim ve kullanılan araçların karmaşıklığını kademeli olarak iyileştirir. Öncelikle parmaklar ile (su veya renklerle), sonra ise kalem ve diğer boyama araçları ile yerine getirilebilir. Bebek boya ile çalışmaya başladığında, yakında boya zararı ile ilgili yanlış bir şey olmadığından emin olun.

Bebeğinize tercih etmeyi öğretin. Bunun için iyi olur ki, şekiller ayrı ayrı şablonlar üzerinde olsun. Bu durumda çocuk istediğini kolayca seçecektir. Tercih edildiği takdirde, diğer şablonları alın. Başlanan işi bitirmeyi öğretin. Eğer, çocuğun boyamayı beceremediğini, çabuk yorulduğunu fark ederseniz, bir dahaki sefere ona daha basit resimler sunun ki, çocuk boyamayı tam olarak yapabilsin

Çocuğun seçtiği renklere dikkat edin. Boyama sırasında tanısal bir nokta olabilir.

Daha iyi olur ki, anneler veya evin büyük çocuğu resim çizsin, küçük çocuklar ise onu boyasın. Bu durumda, çocuğun başkaları ile etkileşim becerilerini geliştirir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.