Çocuklarda anjin hastalığının belirtileri ve tedavisi

Tonsillit (anjin) bademciklerin iltihaplanmasıdır. Geniz eti (adenoid) dokuları gibi, bademcikler de dış ortamdan gelen mikrop ve enfeksiyonların insan vücuduna dahil olmasını önler. Bebekler anneden doğarken bu bademcikler pratik olarak olmuyor, çünkü steril olan anne karnında bademcikler ona gerekmiyor.

Büyümekte ve gelişmekte olan çocukların organizması dış ortamla temasta bulunurken bir çok enfeksiyon ve mikroplarla karşılaşmaya başlar. Bunun sonucunda savunma mekanizması olarak, bademcikler büyümeye başlar. Böyle büyüme ergenlik dönemine kadar devam ediyor. Bu dönemde çocuğun bağışıklık sistemi kendi şekillenmesini bitirir ve adenoidler, bademcikler ve tüm lenf düğümleri normal şekillini alırlar.

Bademciklerin büyümesi normal fizyolojik durum olarak kabul edilir. Ancak aşırı büyümüş bademcikler (aşırı büyümüş adenoidler gibi) çocuk vücudunu olumsuz etkiliyor. Çünkü bu zaman çocuklarda solunum zorluğu, kanın oksijenle donanımının bozulma vb. olumsuz durumlar ortaya çıkar.

Anjin ateşin 38 dereceye ve daha fazla çıkması ile başlar. Çocuklar baş ağrısından, yutkunma sırasında ağrıdan, halsizlikten şikâyet ediyorlar.  Bademciklerin iltihaplanması normal kızarma ve şişkinlikten başlayarak, irinli şekillere kadar gelişebilir.

Bazı çocuklarda anjin hiçbir belirti olmadan (ateşin yükselmesi, çocuğun genel halinin bozulması vb.) geçiyor. Bu hiç de iyi alamet değil. Nedeni ise çocuk organizmasının bağışıklığının zayıf olması ve enfeksiyon ile mücadele etmekten “imtina etmesidir”. Anjinler yıl içinde 3-4 defadan fazla tekrar edilirse, bu artık kronik tonsilitdir. Tüm diğer hastalıklar gibi, anjinin de tedavisi ile sadece doktor meşgul olmalıdır. Sık sık anjin hastalığı ile hastalanan çocuğun annesi onun tedavisini iyi bilse de, yine de doktora danışmak gereklidir.

Boğaz iltihabının (Anjin) tedavisi antibiyotiklerin yardımı ile yapılır. Çoğu zaman ebeveynler anjinin tedavisinde antibiyotikleri “zararlı” düşündüklerinden dolayı onları reddediyorlar. Bunu bu şekilde kesinlikle düşünmemelidirler. Doğru ve zamanında yapılmadığı tedavinin zararı antibiyotiklerin mümkün zararından çok daha fazla olacaktır.

Büyüyerek sıkça iltihaplanan (irinli noktalar) bademcikler çocuğun ağız boşluğunda sürekli enfeksiyon kapabilir. Dolayısıyla çocuklar akciğer-bronş sisteminin hastalıkları ile daha çok durumda hastalanırlar. Sürekli anjin hastalığı geçirilmesi kalp, böbrekler, eklemler ve diğer organların da zedelenmesine neden olabilir. Sık sık anjin ile hastalanan çocukların iştahı kötü olur, hızla yorulur ve öfkeli olurlar.

Böylece, angın ağır komplikasyonu ile korkulu olan ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden de onu gayretle, dikkatle, sorumlulukla tedavi etmek gerekir.

Çocuklar anjin hastalığına neden yakalanırlar?

Çünkü çocukların hepsi soğuk su içiyor ve terliyor, ama sadece bir kısmı anjin ile hastalanıyor. Öncelikle burada kalıtsal faktör büyük rol oynuyor. Bazı ailelerde tüm aile üyeleri anjin geçiriyor, diğerlerinde ise bu hastalığa hiçbir zaman yakalanıyorlar.

İkincisi, çocuğun bağışıklığına da çok bağlıdır. Bağışıklığı zayıf olan çocuklarda anjin daha sık oluşur.

Sık sık yaşanan anjinden korunmak için halk hekimliği yöntemleri de kullanılıyor. Ağız boşluğunu papatya, kuşburnu demlemesi, oda sıcaklığında olan maden suyu veya tuzlu su ile (1 bardak suya ½ yemek kaşığı tuzu 1 damla iyot katılır) durulamak – çalkalamak iyi sonuç verir. Böyle çalkalamalar-gargara 3 ay süreyle devam etmesi gerekir.

Eğer alerjisi yoksa çocuğa her gün yemekten önce 1 çay kaşığı bal verin. Bal çok güzel antiseptiktir. Böyle çocukların beslenme menüsüne meyve-sebzeler, turunçgiller daha fazla olmalıdır. Onları sık sık temiz havada gezdirin, bedenlerini güçlendirin. Bağışıklığın kaldırılması için yaz-sonbahar aylarında çocuklara bitkisel immünomodülatörler, vitamin-mineral kompleks tabletleri, C vitamini vermek (doktorun tavsiyesi ile) iyi etkiyi verir.

Anjin sırasında oluşabilecek komplikasyonların zamanında teşhis için onun tedavisi sona erene kadar, kan ve idrar tahliline götürmek önemli kabul ediliyor. Unutmayın, hatta hafif şekilde geçen anjin sırasında ciddi komplikasyonlar oluşabilir!

Bazen çocuklarda bademcikleri cerrahi yolla kesip çıkarmak gerekir. Bu konuya çok ciddi yaklaşmak gereklidir. Eğer anjin önleme için tüm yöntemler kullanılmışsa ve buna rağmen sık sık hastalanma durumları devam ediyorsa, o zaman cerrahi operasyona yapılabilir. Her durumda büyümüş bademciklerin kesilmesi kararını doktor verir. Şimdi artık savunmasız dalmış boğazdan mikroplar bronş ve beyaz ciğerlere daha kolay şekilde keçe bilecekler. İşte bu yüzden de bademcikler gelen zarar çok büyük olursa, sadece o zaman onları kesmek tavsiye görülebilir.

Eğer çocuğunuzun bademcikleri kesilirse, ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca çocuğunuza sıcak yemek ve sıvı vermek olmaz. Tüm yemekler hafif ve yumuşak olmalı, kızartılmış ve ağır gıdalar beslenme menüsünden çıkarılmalıdır. Sadece ameliyattan 1 ay sonra çocuk normal beslenmeye geçebilir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git