Çocuklarda bağışıklık sistemi zayıflatan faktörler

Bağışıklık organizmanın yabancı faktörlere, enfeksiyon türeticilerine karşı dayanıklılığı ve savunmasıdır. Bu tolerans çocuklar ve yaşlılarda zayıftır. Bunu şöyle izah edilebiliriz: Çocuklarda bağışıklık sistemi şekillenmeye başlaması yaklaşık 2. ayda başlasa da, 8-14 yaşlarda sona erer. Yani çocuklarda bağışıklık zayıflığı, onun oluşması ve tam olarak yetkin olmaması gerçeği ile açıklanmaktadır. Yaşlı insanlarda ise diğer dokular gibi bağışıklık sistemi de yaşlanıyor.

Çocuklarda bağışıklık sistemi zayıflatan faktörler şunlardır:

Anne sütünün verilmemesi veya kısa sürede verilmesi; Bilindiği gibi, anne sütünde yüksek miktarda bağışıklık cisimcikler, IgA, IgM vb. mevcuttur. Anne sütü ile beslenme tüm bu koruyucuların süt yoluyla bebeğe geçip onu korumaya neden olur. Hem de en uygun sıcaklıkta olduğundan protein maddeler parçalanmadan vücuda girer, kolay emilir ve kolay sindirilir.

Nispeten büyük çocuklarda düzgün beslenmeme ve ağız bakımının düzgün olmaması: Çok fazla kabul edilen tatlı diş çürümesine neden olur. Çürük dişler ise enfeksiyon kaynağı olduğundan boğaz, mide-bağırsak, kalp-damar ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açarak bağışıklık sistemi zayıflar. Besinlerin dengesiz kabulü, okul çağındaki çocukların aşırı yüklenmesi, yorulması uyku düzeninin düzgün olmaması da bağışıklığı zayıflatır.

Ekstra beslenmeye erken ya da geç başlama: Çocuk organizmasına giren gıdaların – yağ, protein ve karbonhidrat doğru oranda olması çocuğun vücudunun sağlıklı olmasına neden olur.

Hastalıklar sırasında gereksiz veya yetersiz ilaç alımı: İnsan hastalandığı zaman savunma tepkisi olarak, vücut ısısı yükselir. 1 yaşa kadar çocuklarda 38 C, 1 yaşın üstündeki çocuklarda 38,5 derece ateş gözlendiği zaman ateşi düşürmeye çalışmak gerekmez. Çünkü birçok türeticiler yüksek sıcaklıklarda tahrip olurlar. İrinli enfeksiyonlar sırasında antibiyotik dozunun normalden az, belirlenmiş süreden kısa verilmesi de enfeksiyonun tam iyileşmemesine, mikrop taşıyıcılığına ve tekrari enfeksiyonlara neden olarak bağışıklığı zayıflatır.

Annenin beslenmesi, hastalıkları ve zararlı alışkanlıkları: Sigara içmek, alkol alımı, çocuğun hem sinir sisteminin gelişmemesine, hem de solunum sistemine, özellikle alerjik hastalıklara sebep olur.

Çocuğun cilt bakımının yeterli olmaması: İlk günlerde çocuğun derisinde pişiklere sıkça rastlanır ki, bunun da nedeni çocuğun bezinin geç değiştirilmesidir.

Ailenin büyük olması, erken yaşta topluluğa – bahçeye gitmek, aile içi çatışmalar, uzun süreli stresler de bağışıklık zayıflamasına neden olur.

Çocuğun bağışıklığının zayıflaması belirtileri:

  • 1 yılda 5 defadan fazla üst solunum sistemi hastalıkları ile hastalanma;
  • 1 yılda 3 defadan fazla antibiyotik gerekliliği;
  • Hastalığın tedavisinde uzun süreli veya ciddi hastalıklar.

Çocuğun bağışıklığının güçlendirilmesi yolları:

  • Ana karnında olan süreçte annenin kötü beslenmesi, hastalıklardan ve radyasyondan korunması;
  • Anne sütü ile normal beslenme süresi (asgari 1 yıl, optimum 2 yıl);
  • Çocuğun düzgün bakımı: beslenme, hijyen, uyku ve hava modu.

Hastalıklar sırasında düzgün müdahale. Zamanında ve doğru aşılama. Şu anda ülkemizde devlet programı ile 11 hastalığa karşı aşı götürülmektedir ki, bu da çocuk yaşlarında rast gele bilecek ve ölüm oranı yüksek olan hastalıkları önlemek içindir

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git