Çocuklarda-bebeklerde gaz sancısı neden olur?

1) Kabızlık – Bağırsak çalışmasının azalması genellikle gaz sıkışmasına neden olur. Eğer kabızlık durumlarında gaz sıkışması varsa bu sıkışmanın sancısı genel olarak alt karında ve kalın bağırsakta hissedilir.

2) Hazımsızlık – Laktoz İntoleransı ( Laktoz hassasiyeti ) gibi gıda hazımsızlıkları gaz sıkışmasına neden olur. Alt karında kramp şeklinde sancı hissedilir. Süt içtikten sonra ortaya çıkabiliyor. Glüten proteininin sindirimi olunmamasına sebep olan çöl yak hastalığını da dikkate alabiliriz.

3) Hava almak – Nefes alırken veya yemek yerken bir miktar hava almak son derece doğaldır. Ancak aşağıdaki nedenlerle alınan hava miktarı fazlaysa, gaz sancısı problemi kaçınılmazdır: sakız çiğnemek sigara içmek, kalem vb. nesneleri emmek, yemek yerken çiğnemeden yutmak

4) Bazı gıdalar – Yediğimiz besinlerin çoğunda karbonhidrat var. Bu karbonhidratların bir kısmını biz sindirilemiyoruz, ancak bağırsaklarımızda olan 500 farklı çeşit bakteri sindiriyor. Bu sindirme işlemi sırasında çıkardıkları gaz miktarı çok artıyorsa, gaz sancısı yaşanıyor. Sindirimi olunmayan karbonhidrat içeren bazı besinler: Kuru fasulye, soğan, lahana, karnabahar, ıspanak, enginar, kuru üzüm, fasulye, mercimek, kayısı kurusu, elma, ayrıca makarna, patates gibi nişastalı yiyecekler; gazlı içecekler, düzensiz öğünler, ikinci kez ısıtılan yemekler de gaz sıkışmasına neden olabilir.

5) Bağırsak iltihapları – E. Coli ve Salmonella gibi bakteri ve virüslerin neden olduğu bağırsak iltihapları gaz sıkışmasına ve mide ağrısına neden olabiliyor. Ağrı üst karında (midede) ve alt karında (yoğun bağırsakta) hissedilir. Gaz sancısı ile birlikte bulantı, halsizlik, ishal ve ateş görülebilir. Spastik kolon olarak da bilinen bağırsak sendromu da gaz sıkışmasına neden olur.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git