Çocuklarda D Vitamini eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar

Nezle: Nezle genellikle kış aylarında, güneşe hasret kaldığımız dönemde kol geziyor. D vitamini eksikliği organizmanın nezle ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır.

Diş çürümesi, ağız boşluğu ve diğer diş hastalıkları: Güneş ışığı eksikliği doğrudan D vitaminin yetersizliğine yol açar. Bu ise dişlerin daha duyarlı olmasına neden olur. Diş çürümesi, diğer ağız boşluğu hastalıklarının maruz kalmasına yol açıyor. Sayısız araştırmalar gösteriyor ki, D vitaminin organizmada yeterli derecede olması dişlerin kalsiyum içeriğini geliştirir, aksi takdirde ise diş çürümesi riskini artırır.

Romatoid artrit: Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalar sonucunda D vitamin eksikliği sırasında romatoid artritin oluştuğunu gösterdi. Öyle ki, organizmada D vitamini eksikliği olan hastalar kas ağrılarından daha çok acı çekiyorlar.

Astım: Astımın temel nedeni bilim tarafından tespit edilmese de, bazı araştırmalara göre solunum hastalıkları D vitamini eksikliği ile ilgilidir. D vitamini aldığınızda çocuklarda astım belirtilerinin ağır etkisi ve nefes yollarında tahriş azalır. Bu nedenle özellikle güneşli günlerde açık havada daha fazla olmanızı tavsiye ediyoruz. D vitamini ilaçlarını kabul etmeyi veya çocuklarınıza vermeyi düşünüyorsanız, mutlaka çocuk doktoruna danışın. Bu vitaminin eksikliği sadece kan tahlilleri sonucunda belirlenir.

İkinci derece diyabet: D vitaminin seviyesini optimum aralıkta koruyarak 2. derece diyabetten korunmuş olursunuz.

Mide-bağırsak hastalıkları: Sindirim sürecinde oluşan bir takım hastalıklarda – mide ve onikiparmak ülseri, disakkaridaz eksikliği, keskin ve kronik ishaller, kolit ülser gibi sorunlar ile D vitamini eksikliği arasında ilişki tespit edilmiştir.

Araştırmalar sonucunda tespit edildik ki, güneş ışığının az olduğu bölgelerde yaşayan insanlar mide-bağırsak hastalıklarına daha fazla maruz kalırlar. Böylece, ister çocuklara, isterse de büyüklere D vitamini alımı çok önemli şarttır. Bebeklerin doğumundan 21. gününden itibaren D vitamini verilmesi başlanır.

Çocuk doktoru kontrolünde bu vitamin tutucu profilaktik dozda verilir. Bazı anneler kendi kararlarına göre, bu vitaminin verilmesini yaz aylarında keserler, ama bu doğru değildir. Her çocuğa bireysel yaklaşmak ve doktor izni olmadan bu vitaminin verilmesi kesilirse, çeşitli hastalıkların başlangıcına neden olunur.

Çok değerli anneler, çocuklarınızın sağlıklı geleceği için elinizden geleni esirgemeyin. Çocuklarınızı çocuk doktoru kontrolünde büyütün!

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git