Çocuklarda D vitamini eksikliğinin nedenleri ve yol açtığı sorunlar

Kalsiyum-fosfor metabolizması düzenlenmesinde önemli rol oynayan ve kemiklerin sağlamlığı için çok önemli olan D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm hastalığına neden olur.

Vitamin D eksikliği aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

Anne sütü çocuklar için vazgeçilmez besin olmasına rağmen, onun içinde D vitamini günlük alınması gereken miktardan azdır. Bu nedenle anne sütü ile beslenen çocuklar mutlaka profilaktik olarak D vitamini almalıdır. İnek sütünde D vitamini daha azdır. Bu yüzden yapay gıdayla yapılan çocuklar için hazırlanmış yapay besin almalıdır, bu gıdaların içinde D vitamininin miktarı günlük alınması gereken miktar için uygundur.

  • Anne ve çocuğun açık havada, güneş ışınları altında az bulunması.
  • Malabsorbsiya (bağırsaklardan yağ emilmesi bozulan çocuklar, sık sık ishali olan çocuklar).
  • Vaktinden önce doğanlar.
  • Spazm aleyhine ilaçların kabulü.
  • D vitamininin aktif metabolitlere dönüşmesinin bozulması (kronik karaciğer ve böbrek hastalıkları) vb.

D vitamini eksikliği ile ilgili raşitizme en fazla 3 ay ve 2 yaş arasında görülür. Vaktinden önce doğanlarda daha erken de başlayabilir. D vitamini güneş ışınlarının etkisiyle deride meydana gelir, karaciğer ve böbrekte değişikliğe uğrayıp aktif biçime dönüştürülerek birçok fonksiyonu yerine getirmektedir.

D Vitamini eksikliğinde aşağıdaki durumlar oluşur:

– D vitamini eksikliği 1-3 aylık çocuklarda uyanıklığın artması ile kendini gösterir: çocuklar ağlar, huzursuz olur, her sesten kaçmak ister, huzursuz yatar, çok terler; başını yastığa sürmekten ense bölgesinde saç dökülür. Aynı zamanda, böyle çocuklarda kas zayıflığı hâkimdir. Ayrıca, D vitamini immünomodülatörü etkiliyor. Bu nedenle raşitizm zamanında önlem alınmaz ve tedavi olunmazsa kemik eğriliklerine, iç organların hastalığına, anemi hastalığına ve sık sık hastalanmaya neden olur.

– Kalsiyum ve fosforun kemik dokusunda çökmesi bozulur,sonuçta çeşitli kemik deformasyonlarına (alt kısımlarda, diz ve baldır eklemlerinde eğrilikler, omurga sütununda kifoz, skolyoz vb.) neden olur.

– Kalsiyum, fosforun ve magnezyum bağırsaktan emilmesi bozulur.

Tüm bunların önlenmesi için zamanında raşitizmin önlenmesi ve tedavisi yapılmalıdır:

Önleme doğuma kadar ve doğumdan sonra yapılır. Doğuma kadar spesifik olmayan önleme hamile kadınlarda yapılmalıdır. Hamile kadın gündüzleri temiz havada olmalı, düzgün, kaliteli, proteinli maddeler, vitaminler,kalsiyum, fosfor ve başka mikro elementlerle zengin gıda ile beslenmeli,toksikozu ve herhangi bir hastalığı varsa tedavi edilmelidir. Gerekirse spesifik tedavi de almalıdır.

Doğduktan sonra çocuğa düzgün bakım ve rejim, aynı zamanda,gündüzleri açık havada çok olmak, güneş banyoları kabul etmek, zamanında düzgün doğal beslenme ve raşitizmi spesifik önleme (yani D vitamininin tayini)yapılmalıdır.

Yetişkin ve yaşlılarda da D vitamininin eksikliği çeşitli sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. O yüzden herkes kanda D vitamini seviyesini kontrol etmeli ve uygun tedavi almalıdır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git