Çocuklarda en çok görülen diş hastalıkları

Ağız ve diş sağlığı organizmanın sağlık durumu için en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilir. Maalesef, çoğu durumda dişlere gereği kadar dikkat etmiyoruz. Diş sağlığına ve diş bakımına daha çok çocuklar dikkat etmiyorlar.

Diş çürüğü yapan bakteriler, meyve suyu, süt, tatlı, içinde pişmiş nişasta olan besinlerin aşırı alımı,  ağız hijyenine düzgün uymamak ve diğer nedenler diş çürümesini aktive eder.

Aynı zamanda, ağız boşluğunda sorun olanların çocuğu öpmesi de tehlike kaynağıdır. Temas neticesinde onların ağzından çocuğun dudaklarına bakteriler düşebilir ki, bu da sorunun ortaya çıkmasına neden olur.

Son zamanlarda çocuklar arasında en sık görülen ağız boşluğu hastalıkları diş çürümesi, diş-çene anomalileri, mukozada oluşan stomatitler ve diğerleri.

Diş-çene bozuklukları en sık rastlanan hastalıklardan kabul edilir. Yaklaşık her üç çocuktan ikisi bu anomaliyalarla yüzleşir. Çevresel sorunlar, doğru beslenmemek, kolay sindirimi için yumuşak besinlerin tercih edilmesi, annenin hamileliği döneminde yaşanan sorunlar ve bir takım diğer nedenler diş-çene bozuklukları ile sonuçlanabilir.

Ağız boşluğunun enfeksiyöz-iltihabi hastalıkları arasında stomatit çok ciddi sorun olarak kabul edilir. Hastalık sırasında ağzın mukozası kızarıyor, ağızdan kötü koku geliyor, sıcaklık artıyor, ciltte suluklar oluşur. Böyle durumda hemen doktora başvurulmalıdır.

Sık sık tekrarlanan stomatit bağışıklık sistemindeki bozulmadan haber verir. Bu bakterilerle birlikte B grubu ve C vitaminlerinin eksikliği, gıdaya ve diş macununa karşı alerjiler, antibiyotik ve diğer ilaçların alımı da neden olabilir. İster stomatit, gerekse diğer diş hastalıklar sırasında ağız hijyenine tam dikkat edilmelidir. Dişler her gün en az iki kez fırçalanmalıdır. Yılda iki defadan az olmamak kaydıyla diş muayenesinden geçmek ve doktora başvurmak de önemli şartlardan biridir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git