Çocuklarda kekemelik ve tedavisi hakkında ilginç bilgiler

Uluslararası hastalıkların sınıflandırması göre, kekeleme seslerin, hecelerin ve kelimelerin uzatılması, ayrıca konuşurken sık sık mola verilmesi ile karakterize edilen konuşma kusurudur. Çoğu durumda, kekemelik, logofobi konuşma korkusuyla ilişkilidir.

1988 yılından başlayarak her yıl Ekim 22-de dünyada Uluslararası Kekeleyenler Günü kutlanmaktadır. Bu tarihin tesis edilmesi 1995 yılında kurulan Uluslararası Kekeleyenler derneğine aittir. Dernek verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde biri kekelemeden mustariptir. Araştırmalara göre, bu soruna daha çok erkek çocuklar arasında yaygındır. Nedeni tam bilinmese de, konuşma kusuru olarak kabul edilir ve 2-6 yaşlarda daha aktif hissedilir.

Kekemelik nedenleri farklı olsa da, çoğunlukla hamilelik travması ile ilişkilidir. Korku, şiddet ve güçlü heyecan sorunun oluşma nedenlerinden biri olarak gösterilir.

Toplumun kekeleyen kişilere yanlış yaklaşımı genel olarak insan yaşamını ve duygusal durumunu ciddi etkiliyor, bu da çoğu zaman strese ve içine kapanmaya neden oluyor. Kekeleyen çocuklar çoğu durumlarda genellikle alay konusu olurlar.

Çocuklarda kekemeyi gidermek

Kekelemeyi gidermek için çeşitli terapi ve nefes egzersizleri kullanılır. Ebeveynler ise öncelikle çocukların serbest iletişime girmesi ve kendini ifade etmesi için normal ortam yaratmalıdırlar.

Not edelim ki, kekeleme gibi konuşma kusuru birçoklarının popülerleşmesine ve güzel konuşma gerektiren alanlarda kendini ifade etmesine engel olmamıştır. Kekeleyen insanlar arasında  sinema yönetmenler, aktörler, politikacılar, şairler, kumandanlar, din adamları, televizyon sunucuları ve diğer mesleklerin temsilcileri de var.

Eskiden beri kekemeden Politikacı, konuşmacı ve yazar Winston Churchill, ünlü sinema oyuncusu, şarkıcı ve model Marilyn Monroe ve İngilizce fiziksel, matematikçi, astronom, felsefecisi ve kimyacı bilim adamı Isaac Newton gibi ünlüler de eziyet çekmişlerdir.

 

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git