Hamile Kadınlar

Çocuklarda konuşma gecikmesinin nedenleri

Çocuklarda konuşma gecikmesinin nedenleri

Nutuk tefekkürün en yüksek işlevi olmakla birlikte, insan hayatında en önemli ve önemli iletişim aracıdır. Çocuk doğan günden onun ne zaman dil açıp konuşacağını sabırsızlıkla bekliyorlar, ama bazen ebeveynlerin beklentileri boşa çıkıyor. Konuşma gelişimi gecikir ve ebeveynler bu konuda endişelenmeye başlar. Bazen aile zamanı gelmediği için muhtemelen zamanı geldiğinde konuşacaklarını düşünüyorlar.

Uzmanlara göre çocuğun konuşmasının yaşına göre gecikmesi biyolojik ve sosyolojik etkenle bağlıdır. Biyolojik etken deyince, hem hamilelik sırasında annenin geçirdiği çeşitli hastalıklar, zararlı faktörlerin etkisi, ayrıca doğum travmalarını ve doğumdan sonra çocuğun ilk aylarda geçirdiği hastalıklar gösterilebilir. Diğer biyolojik faktörler çocuğun geçirdiği kafa-beyin zedelenmeleri, nörolojik, psikolojik, somatik vb. nedenlerle bağlı olabilir. Ebeveynler, böyle patolojik bozuklukların sadece konuşma kaybına değil, zihinsel yetersizliğe de neden olduğunu bilmelidir. Diğer etken sosyolojik karakterlidir. Ailede çok dillilik, pedagojik ihmal, veliler arasında düzgün olmayan ilişkiler çocuğun ruhsal ve zihinsel gelişimini etkiliyor.

Pedagog ile Psikologlara göre çok dilli aileler hala çocuğun konuşması şekillenmemiş ise ona iki ve üç dilde başvuruyorlar ki, neticede konuşmanın oluşması, anlama, kavrama becerileri gecikir.

Konuşma gelişimini etkileyen yaygın nedenlerden biri de pedagojik bakımsızlıktan. İlkin yaşlarda çocukla az iletişim kurmak, onun oyuncaklarla çok oynamasına veya uzun süre çizgi filmi izlemesine imkân vermek, dolayısıyla, ona gereken özenin gösterilmemesi çocuğun genel, yani fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişiminin uzun süre gecikmesine neden olur.

Uygun olmayan aile davranışı, ebeveynler arasındaki zıt konum ve çocuğun olumsuz davranış ve eylemlerinin ihmal edilmesi de gelişimde gecikmeye neden olabilir. Bu yüzden de her ebeveyn çocuğunun hangi ortamda ve nasıl geliştiğine dikkat etmeli ve çocukla daha fazla vakit geçirmelidir. Beş yaşa kadarki gelişim süreci çocuğun gelecek hayatının temelidir. Çocuğun ilk yaşlardan kimlik gibi oluşumu babanın onu nasıl değerlendirmesi ile ilgilidir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.