Çocuklarda konuşma gelişimi için neler yapılabilir?

Sayın anne ve babalar, büyükanne ve dedeler, dayılar, öğretmenler,genellikle, çocukların eğitim ve terbiyesi ile uğraşan her bir insan! Bu makalenin yazılması, esasen, sizin dikkatinizi çocuklarda rastlanan konuşma eksikliklilerine çekmek mecburiyetinden ileri geldi.

Çocuklarda rastlanan “konuşma gelişiminin geriliği”veya “konuşmanın genel gelişmeden kalması” (bu zamana kadar adlandırılması konusunda, halen, net görüş yoktur) önceki yıllara bakınca çok konuşulmuştur.Bu demektir ki, ailede büyüyen bebeğin konuşmasına beşikten itibaren dikkat etmek gerekir.

Uzmanlara yapılan başvurularda görülüyor ki, 3 ve 4 yaşındaki çocuklarda farklı konuşma hataları var. Mantıklı müdahale ile konuşma bu dönemlerde başlamalıydı. Fakat buna rağmen 3 ve 4 yaşlarında bile, konuşmanın düzeltmesi çok güzel sonuçlar verir.

Biraz geç (yukarı yaşlı çocuklarda) yaşlarda konuşmanın düzeltmesi daha zor ve uzun süreli olur.

Sonuçta, çocuklar okul çağına geldiğinde, konuşmalarındaki bazı eksiklikler tam ortadan kaldırılmıyor. Bu da hem çocuklarda çeşitli komplekslerin oluşmasına, hem derslerden geri kalmasına,hem yaşıtlarından uzaklaşmasına ve başka komplikasyonların oluşmasına yol açar.

Her durumda ebeveynler daha dikkatli olmalıdırlar, kendi çocuklarına yardım etmek için ellerinden geleni esirgememelidirler. Çünkü ebeveynlik, çocuk büyütmek sorumlu iştir. Çocukta rastlanan ve zamanında ortadan kaldırılmayan her noksanlık ebeveynlerin suçudur.

Çocuk konuştukça, birçok noktaları anlıyor. O anlar çevrede bulunan eşyalara isim verilebilir; yakındaki insana seslenir, ona bir şey söyleyebilirsin; çevresindeki sohbetlerden farklı sonuçlar elde edebilir ve hayatta uygulayabilir.

Ebeveynler çocuklarını büyütürken çeşitli noktalarla birlikte onun konuşmasına da dikkat etmelidir. En büyük hatalardan biri durumu gözetlemeyive kontrol etmeyi bırakıp, kendi akışına bırakmaktır.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git