Çocuklarda konuşma probleminin belirtileri ve nedenleri

Çocuk konuşmuyorsa veya küçük çocuklar gibi konuşuyorsa, adlandırma aşamasından geri kalıyorsa, eşyayı tanır, adını söylüyor, ama cümle kuramıyorsa, konuşmada duraklamalar olursa veya genel olarak konuşmak istemiyorsa, bu, onlarda konuşma problem olduğunu gösteriyor.

Psikologlara göre konuşmanın düzgün gelişimi çevredeki birçok faktörlere bağlı olup, yavaş yavaş oluşur:

“Konuşmanın gelişmesine birkaç faktör etkileyebilir. Örneğin: müzik, oyun, bilmeceler, masallar, şiirler, bulmacalar vb. Anne karnında çocukla doğru iletişim kurmak gelecekte acele konuşmasına yardımcı olur. Hamileliğin ilk günlerinden itibaren anne karnındaki bebek çocukla iletişim kurmak gerekir. Çocuk anne-baba sevgisini hissetmelidir. Bebek dünyaya geldikten sonra da dikkat azalmamalıdır. Anneler bebeği emzirirken onunla göz teması kurmalı, konuşturmalı, uykuya giderken yumuşak sesle sakince ninniler söylemelidirler. Bir süre sonra bebek sesler çıkararak anneye karşılık verecek. Çocuklar çevresindeki sesleri, konuşmaları dinleyerek dili ve konuşmayı öğrenirler. Bebek çocuklar sese karşı çok uyarılmış olurlar.

Bebeklerle konuşurken düzgün ve akıcı konuşma kullanılmalıdır, çünkü bebek konuşulan her şeyi anlıyor, beynine topluyor, gerektiği zaman size cevap verecektir. Bebeği kucağınıza alırken veya elinden tutup toplumsal yerlerde taşıyorsanız eşyalarla tanıştırmak gerekir. Bebekler çeşitli elektrik eşyalarının sesinden korkuyorsa, o seslerin olduğu yerlere götürmeyin. Bu korku bebeğin uzun süre konuşmamasına neden olabilir. Ayrıca, çocuklarla küçük yaşlarda çeşitli oyunlar oynamak gelecekte onun entelektüel seviyesinin yükselmesine etki eder “.

Psikologlara göre çocuklarda konuşma sürecinin gelişim dönemleri:

0-6 ay: “Bu dönemde çocuk sese kulak veriyor ve tanıyor. Tepkilere karşı hecelerle ifade etmeye çalışır.

6-12 ay: heceleri birleştirmeye çalışır. Duyduğu sesleri taklit ediyor. Birkaç söze, emirle konuşuyor: al, dur, elini ver, öp gibi 10’a yakın kelime söyleyebiliyor.

12-18 ay: Basit cümleler kuruyor. Sıfat ve zamirler kullanır (ben, sen ve diğerleri). Eşyaların isimlerini tanır. 10-25 kelime tabanı olur.

18-24 ay: İki sözlü cümlelerin sayısını arttırıyor. Dediği kelimelerin anlamını anlıyor. 50 kadar söz diyebiliyor.

24-36 ay: Çok heceli kelimeler söyler. İçeriğinde 3-4 kelime olan anlamlı cümleler kurar. Çokça sorular sorar. Bu dönemde -l, -r harflerinin çıkarılmasında kusur olabilir. Kelime haznesi 1000 kelimeden oluşur.

4 yaşında: Gramer yönünden doğru cümleler kurar, eşyaları gruplaştırır. Kelime haznesi 2000 kelimeden oluşur.

5 yaşında: Tüm kelimeleri düzgün ve doğru söyler. Bu dönemde metni tekrarlıyor, eşyaları ayırıyor, fikir yürütüyor, masallarda doğru veya yanlışı ayırt ediyor. Kelime haznesi 3000 kelimeden oluşur.

Psikologlara göre çocuğun konuşmanın oluşumu sürecine doğru müdahale edilmelidir, yani konuşmada olan kusurlar zamanında ebeveyn veya uzmanlar tarafından tespit edilmeli ve düzeltme yapılmalıdırlar.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git