Çocuklarda obezite – şişmanlık (Kilo problemleri)

Çocuklarda obezite günümüzde en güncel sorunlardan biridir. Dünyaya bir bebek getirmek büyük sorumluluk, aynı zamanda büyük sabır isteyen meşakkatli bir iştir. Fakat dünyaya gelip bebeklerini kucaklarına almış annelerin çoğunun düşüncesi onu iyi beslemektir.

Bebeği beslemek hayatı sürdürmesi için gereklidir. Ancak her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da yanlış bilinenler bazen sağlık sorunlarını karşımıza çıkartabiliyor. İnsan en hızlı büyüme dönemini anne karnında taşır. 40 hafta gibi bir sürede inanılmaz bir hızla gelişiyor ve vücut ağırlığı artıyor. Akabinde dünyaya gelen bebeğin anne karnındaki hızlı büyümesi biraz olsun yavaşlıyor. Fakat yaşamın ilk 6 ayına kadar yine hızlı bir büyüme, gelişme dönemi göstermektedir.

Sağlıklı olan yaşamın ilk 6 ayında bebeğimizin aylık olarak 600-1000 gr arasında ağırlık kazanmasıdır. 6. ayına adım atan bebeğiniz 8 kg’a ulaştığında büyüme gelişme döneminde çok olumlu ilerliyor. Bebekler 6-12-ci ayları arasında ayda 400-600 gr arasında ağırlık kazanırlar.

6 ayından sonra aylık kilo kazanımları yavaşlayan bebeklerini gören birçok anne heyecanlı bir şekilde uzman çocuk doktoruna koşar.

Fakat aslında hesap çok basit. Eğer bebeklerimiz ilk 6 aydaki büyüme hızlarını devam ettirmiş olsalar 10 yaşına geldiğinde çocuğunuzun kilosu 80 kg olmalıdır. Çocukluk çağında fazla kilolu olmak hazırda dünyada her 3 çocuktan 1’inde görülen ciddi bir sağlık sorunudur.

Maalesef, ebeveynler sürekli göz önünde bulunan çocuklarının normal mı, yoksa şişman mı olduğunu bilmiyorlar. En doğrusu olan çocuklarınızı kendi yaşıtları ile karşılaştırın cümlesi artık geçerliliğini yitirmiş durumdadır. Yapmanız gereken en doğru olan şey çocuklarınızı yılda 2 kez kilo-ağırlık gelişmelerini bir uzmana göstermektir.

Çocuklarda obezite sırasında yaşına ve boyuna bağlı olarak çok şişman olan çocuklarda aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

 • Kız çocuklarında ergenliğe erken girme olur.
 • Erkek çocuklarda jinekomasti denilen meme büyümesi oluşur.
 • Erkek çocuklarda damar tıkanıklığına bağlı olarak ileri yaşlarda sperm kalitesi düşer.
 • Ayak aralarında ve derinin kıvrım bölgelerinde sürtünmeye bağlı olarak pişik oluşur.
 • Deri altı yağ dokusunun artmasına bağlı olarak deri enfeksiyonları oluşur.
 • Düztabanlık, bacaklarda eğrilik gibi ortopedik sorunlar oluşur
 • Kol ve bacaklarda şişmanlama olur
 • Kandaki yağların (lipidler) artması ile ilgili olarak erken yaşta kalp damar hastalıkları oluşur.
 • Nefes alıp vermede zorluk, solunum zorlukları oluşur
 • Balan beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıf kalması ve sık sık enfeksiyon hastalıklarının geçirilmesi durumu oluşur.
 • Hayatın erken dönemlerinde kalp, şeker, tansiyon ve kanser gibi hastalıklara yatkınlığın artması gibi sağlık problemleri vb. çok sıklıkla görülmektedir.

Okul öncesi dönemde şişman olan çocukların % 26-41-i, okul çağında şişman olan çocukların da % 42- 63 -i erişkin yaşta şişman kalmaya devam ediyor. Yüksek kilo sorunu yapılabildiği kadar en erken yaşta tespit edilmelidir. Aksi takdirde çocuğun hem fiziksel, hem de psikolojik sağlığı açısından istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Hekim, diyetolog ve psikolog işbirliği ile beslenme tedavisi uygulanmalıdır, ailedeki kilo sorununun kaynağı belirlenmeli, çocuklar sağlıklı bir şekilde büyütülmelidir.

Etiketler:

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git