Çocuklarda obezite

Çocuklarda obezite nedir? Çocuklarda obezite, çocuğun gerçek vücut kitlesinin normal yaşıma göre % 15 ve daha fazla aşmasıdır. Vücut kütlesi endeksi ise ≥30-dur.

Çocuklar arasında obezitenin artması salgın şekilde yayılır ve bu, çocuk doktoru ve çocuk endokrinologlarının soruna ciddi bir yaklaşım gerektirir. Yaşlı insanların yüzde 60’ında kilo ile ilgili sorun çocuk ve ergenlik yaşlarında başlar. Çocuklarda yağlanmanın – obezitenin gelişmesi gelecekte kardiyovasküler, endokrin, metabolik, üreme bulgulara, ayrıca sindirim sistemi ve omurga hastalıklarına neden olabilir.

Çocuklarda obezite oluş nedenleri

Çocuklarda obezitenin gelişiminde hem genetik hem de çevre faktörlerinin rolü var. Tüm durumlarda çocuklarda obezite organizmanın aldığı enerjinin tükettiği enerjiden çok olur.Bilindiği gibi, her iki ebeveyn obeziteden acı çekerse, obezitenin çocukta görülme sıklığı % 80, problem sadece anada ise % 50, sadece babada ise % 38 oluşturmaktadır.

Doğum sırasında vücut kütlesi aşırı olan çocuklar (4 kg’dan fazla) risk grubuna girerler. Süt emen bebeklerde obezite yüksük kalorili karışımların aşırı yedirtilmesinden oluşabilmektedir.

Anamnestik göstergelere göre, çocukların çoğunda obezite gıda rejiminin bozulması ve fiziksel aktivitenin azalmasında baş verir. Genellikle aşırı vücut ağırlığı ve obez çocukların beslenmesinde hafif karbonhidratlar (çörek, pasta vb.) Ve hayvan kökenli yağlar (fastfood), tatlı içecekler (meyve suları, gazlı sular) hakimdir. En acısı da şudur ki, tüm bunların sonunda çocuklar az hareketli yaşam tarzı sürüyor (aktif oyun oynamıyor, sporla uğraşmıyor, beden eğitimi derslerine gitmez), zamanlarının çoğunu televizyon ve bilgisayar başında geçiriyorlar.

Çocuklarda obezite belirtileri

Çocuklarda yağlanmayı esas belirtisi deri altında yağ hücreleri katının artmasıdır. Erken yaşındaki çocuklarda obezitenin ilk belirtileri gibi hipodinami, hareket alışkanlıkların şekillenmesinin engellenmesi, kabızlık, alerjik reaksiyonlar, bulaşıcı hastalıklara meyillilik gösterilebilir.

Beslenme obezite sırasında çocukların karın, pelvis, göğüs, sırt, yüz, üst çevre bölgelerinde fazla yağlar oluşur. Okul yaşlarında bile çocuklarda nefes darlığı, fiziki yüklenmeye hoşgörünün azalması, arteriyel basıncın artması gözlenir.

Çocuklarda obezitenin neden olduğu sorunlar

  • Ateroskleroz;
  • Hipertansiyon hastalığı;
  • stenokardiye;
  • Tip 2 diyabet;
  • Pankreatit;
  • Kabızlık;
  • Kemik-kas sistemine düşen ağırlığın artması sonucunda skolyoz, eklem sorunları, artroz, düztaban vb. sorunlar gelişebilir.

İlginizi Çekecek Diğer Konular

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Sayfa başına git